Bohumín chystá vyhlášku, která má omezit krádeže kovů

Bohumín na Karvinsku chystá úpravu obecně závazné vyhlášky, kterou chce zamezit krádežím kovů ve městě. Nově by lidé kovy nesměli odevzdávat v komerčních sběrnách, ale pouze v městských sběrných dvorech, a to zadarmo. Vyhláška by mohla ve městě začít platit od letošního července, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Lucie Balcarová. 

Podle ní už se město dohodlo i s Rychvaldem a Dolní Lutyní na Karvinsku, kde by obdobná vyhláška také měla začít fungovat. Chce oslovit i další města a obce v kraji, aby se k této iniciativě přidala. Stejné opatření chce vedení města do budoucna prosadit i do zákona o odpadech. 
    
Město má se zloději kovů potíže, jen od začátku roku museli policisté a strážníci řešit 21 trestných činů a 31 přestupků souvisejících s krádežemi kovového materiálu. "Nechceme sedět se založenýma rukama. Denně naši strážníci řeší krádeže kovů. Zloději nám zapalují i naše neobydlené domy, aby si usnadnili práci s jejich získáním," uvedl místostarosta Lumír Macura (ČSSD). Podle něj ze statistik vyplývá, že za čtvrt roku vykoupí bohumínské sběrny 500 tun kovů. 
    
"Sběrači však s kradenými věcmi cestují i do sběren v okolních městech. Aby naše opatření mělo smysl, chceme jej rozšířit i do okolních měst," řekl Macura. 
    
Dodržování vyhlášky by kontrolovali strážníci i pracovníci odborů životního prostředí. Za její porušení může na místě hrozit pokuta 1000 korun, ve správním řízení až 30.000 korun. Podle mluvčí by se přestupku dopustili nejen lidé, kteří by se kovový odpad snažili přes zákaz zpeněžit v soukromé sběrně, ale i člověk, který by ho vykupoval. 
    
"Chceme donutit naše zákonodárce, aby začali s rostoucími krádežemi kovů opravdu něco dělat. Požadujeme po ministerstvu životního prostředí, aby situaci řešilo celorepublikově a dlouhodobějším legislativním opatřením a naše návrhy zapracovalo nejprve do vyhlášky a pak i do zákona o odpadech," uvedl Macura. 
    
Podle vedení města je vyhláška sice průkopnická, ale je už nyní jasné že vyvolá bouřlivou diskusi a odpůrci budou tvrdit, že jde o omezování soukromého podnikání. "Opatření nesměřuje proti majitelům sběren. Ty o odevzdané kovy nepřijdou, prodáme jim je. Výtěžek z prodeje pak chceme použít buď na navýšení počtu veřejně prospěšných pracovníků, anebo snížení ceny za odpad," uvedl Macura. 
    
Ve městě nyní fungují čtyři komerční sběrny druhotných surovin. Zatím není jasné, podle jakého klíče by se jim z městských zařízení zpětně prodával odevzdaný kovový odpad. V úvahu připadá například rozdělení mezi jednotlivé sběrny nebo vyhlášení výběrového řízení, v němž by podle nabídnuté ceny byla vybrána sběrna, která by odpad od města získávala. 
    
Přesnou podobou vyhlášky se ještě budou zabývat zastupitelé. Vyhláška by omezovala jen prodej kovu fyzickým osobám, stavební firmy nebo kovoobráběči budou moci komerční sběrny využívat stejně jako dosud. 
 
zdroj: ČTK