Cienciala se zaměří na zvýšení konkurenceschopnosti průmyslu

Budoucí ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala se chce soustředit na zvýšení konkurenceschopnosti průmyslu, podporu podnikání a rozvoj spolupráce se školstvím. Současnou situaci označil za krizi. Cienciala to řekl na tiskové konferenci v Ostravě.

"Mým cílem je povýšení průmyslu do pozice národního zájmu. Zaměřím se také na další podporu podnikání, protože nabízí velký potenciál v podobě ekonomického a sociálního rozvoje a účinně snižuje nezaměstnanost," uvedl Cienciala.
 
Ve své práci se chce také věnovat rozvoji spolupráce průmyslu a školství, technickému vzdělávání, vědě, výzkumu a inovacím.
 
Důraz klade i na pomoc Moravskoslezskému kraji, který označil za kolébku průmyslu v Česku. "Bude mou prioritou věnovat pozornost tomuto regionu," řekl.
 
Pokud se konkurenceschopnost, nejen v českých zemích, nezlepší, ohrožena je podle něj celá Evropská unie. "Můžeme to označit za poslední zvonění i pro unii. Pokud se situace nezmění a nezačneme konkurovat Číně a dalším asijským ekonomikám, můžeme konstatovat, že Evropa splnila svou 2000 let dlouhou historickou úlohu. Štafetový kolík předáme právě těmto státům," řekl.
 
Zlepšení konkurenceschopnosti by podle něj mohla přinést především inovace. Jak výroby, tak služeb. Důležité je i snižování nákladů. "Český průmysl za posledních 20 let v tomto utrpěl řadu porážek," řekl.
 
Nabídku Jiřího Rusnoka na ministerskou funkci přijal především kvůli svým zkušenostem z průmyslu. Třiašedesátiletý docent Cienciala byl 14 let ředitelem Třineckých železáren. Ve funkci skončil v roce 2011, následně se stal členem dozorčí rady společnosti. Zároveň je rektorem a také zasedá v Radě pro výzkum vývoj a inovace, kterou využívá odstupující vláda Petra Nečase (ODS). Působí ve vědeckých radách VŠB - TU Ostrava a Ostravské univerzity.
 
zdroj: ČTK