Extrémní teploty lámaly v Moravskoslezském kraji rekordy

Extrémní teploty včera v Moravskoslezském kraji lámaly teplotní rekordy. Ty byly okolo 17:30 překonány na 17 z 18 měřicích stanic, které v regionu evidují teploty alespoň 20 let a mají tedy vypovídající hodnotu. Na dvou místech dokonce padly i absolutní teplotní rekordy, byla tam tedy naměřena nejvyšší teplota v historii měření. ČTK to řekla Barbora Tobolová z Regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě.

Nejvyšší teplotu naměřila stanice v Ostravě-Porubě, která eviduje teploty od roku 1968. Rtuť teploměru tam vystoupala na 37,2 stupně Celsia, což je o 1,2 stupně více než v roce 1994, který až dosud představoval maximum pro dnešní den.
 
Absolutní rekordy byly pokořeny na dvou stanicích na Frýdecko-Místecku.
 
Na stanici v Lučině, která měří od roku 1959, bylo dosud nejvíce naměřeno 36,2 stupně Celsia, a to v roce 1994. Rekord pro dnešní den byl ze stejného roku a měl hodnotu 34 stupňů Celsia. Dnes však na stanici bylo naměřeno 36,5 stupně.
 
Podobná situace byla i v Ropici, kde rtuť teploměru vystoupala na 36,2 stupně Celsia. Absolutní maximum z roku 1992 mělo hodnotu 36,1 stupně Celsia. Teplotní rekord pro dnešní den na stanici měřící od roku 1991 byl z roku 1994, a to 34,5 stupně Celsia. Jedinou z déle měřících stanic, kde nepadl rekord, byla Opava-Otice.
 
Podle Tobolové bude dnes situace podobná jako včera. Teploty by se v regionu mohly pohybovat v rozmezí od 35 do 38 stupňů Celsia. V noci na úterý se čeká přechod studené fronty. Hrozí bouřky, kroupy i přívalové deště. V úterý by se pak mělo ochladit na 22 až 26 stupňů Celsia.
 
Extrémní teploty museli řešit i hasiči, kteří pomáhali například ve Městě Albrechtice na Bruntálsku, kde ochlazovali čtyři objekty drůbežárny.
 
"Podle majitelů je snesitelná hodnota 32 stupňů Celsia, ve vnitřních prostorech však byla naměřena kritická teplota 37 stupňů," podotkl Kůdela.
 
zdroj: ČTK