Jméno svého nového šéfa už OKD zná

Do čela největší těžařské firmy v Česku přichází po člověku, který na šachtě vyrostl a prošel řadou funkcí, manažer „z venku“. Boleslawa Kowalczyka, který na konci února OKD opustil, přichází Michal Heřman, který od února působil v představenstvu Českých drah, má zkušenosti z telekomunikací, dopravy a také z těžebního průmyslu. Do loňského roku několik let vedl polskou těžební společnost PG Silesia, kterou ovládá miliardář Daniel Křetínský.

Lidovým novinám informaci o nástupu pětapadesátiletého Michala Heřmana u OKD potvrdilo ministerstvo financí, které vlastní společnost OKD přes státní podnik Prisko.

„Michal Heřman vzešel z výběrového řízení na uvedenou pozici jako nejvhodnější kandidát, má bohaté profesní zkušenosti jak z oblasti řízení těžební společnosti, tak i z oblasti bankovnictví, telekomunikací a dopravy,“ řekl LN Zdeněk Vojtěch z tiskového odboru ministerstva.

Podle zástupců MF není nástup nového předsedy představenstva OKD přesně daný, ale má proběhnout ještě během května.

Přichází v době, kdy se firma bude vypořádávat s následky výbuchu v Dole ČSM lovi v prosinci, při kterém zemřelo 13 horníků. Čtyři z nich dosud záchranáři z podzemí nevytáhli. Mělo by se tam ale stát v průběhu dvou týdnů. Výbuchem bylo zasaženo téměř pět kilometrů chodeb a poničena část důlního díla.

Ke konci října pak společnost OKD plánuje ukončení těžby v Dole Lazy v Orlové. Zásoby tam už jsou vytěženy a prohlubování jámy by podle vedení dolu bylo neekonomické. V tuto chvíli se počítá s provozem dolů ještě po dobu čtyř let, ale není vyloučeno, že se bude těžit až do roku 2030. Už před časem to řekl premiér Andrej Babiš.