Kamery pomáhají policistům v řadě měst, v Karviné mají fotopasti

Kamerové systémy v Moravskoslezském kraji, které sledují dění v ulicích a dalších veřejných prostorech, pomohly policistům a strážníkům dopadnout nebezpečné násilníky, lupiče, sprejery, zloděje i viníky dopravních nehod. Města systémy dál rozšiřují a kamer přibývá. Jen v Ostravě jich městská policie obhospodařuje 164. Další provozuje státní policie či soukromé společnosti. Novinkou, která se letos objevila v Karviné, jsou fotopasti. Platí především na obyvatele, kteří vyvážejí odpadky na černé skládky, řekla ČTK mluvčí magistrátu Šárka Swiderová. 

Kamery v Karviné fungují už od roku 1998. Tehdy byly nainstalovány na čtyřech místech. Dnes už jich je 21. Novinkou letošního roku jsou fotopasti. Běžně se používají například v přírodě při zachycování snímků divoké zvěře. V Karviné je ale políčili na lidi, kteří vyvážejí odpadky na černé skládky. Celkem mají šest pastí. Místa, kde jsou umístěny, se střídají. "Vyplatilo se nám to. V některých lokalitách, kde se dříve hromadily odpadky, už černé skládky nemáme. Několik lidí jsme takto i odhalili a pokutovali," uvedla mluvčí magistrátu. 
    
Ostravská městská policie má na starost celkem 164 kamer. Jejich záběry strážníci sledují na devíti stanovištích. "Kamery máme například ve Stodolní ulici, kolem Dolní oblasti Vítkovice, v centru Ostravy, na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě, v prostorách nově zrekonstruovaných Svinovských mostů a podchodů," vyjmenovala mluvčí policie Vladimíra Zychová. Do kamerového systému strážníci investovali od roku 1996 bezmála 32 milionů korun. Část platila sama městská policie, část nákladů hradilo město či obvody. Roční údržba, servis a opravy přijdou na dalších 360.000 korun. 
    
Podle statistik kamery své opodstatnění mají. "Od roku 2002 jsme řešili celkem 3247 událostí, při kterých kamery sehrály nějakou roli. Třeba jsme díky nim odhalili přestupek či trestný čin. V řadě případů poskytujeme záznamy soudům, správním orgánům a policii," řekla Zychová. Například s pouty na rukou skončili dva mladí vandalové, kteří v podchodu nedaleko centra města kreslili fixem na zeď. V přímém přenosu je sledoval strážník, který na místo poslal hlídku. Ta chlapce dopadla. 
    
Kamery pomohly státní policii dopadnout i pětadvacetiletého muže, který v Ostravě-Svinově koncem července znásilnil o pět let starší ženu. Záběry z kamer policie nechala zveřejnit v médiích. Čtenáři jednoho serveru muže poznali. Policisty tak na stopu násilníka přivedli. 
    
Kamery hlídají i opavské ulice. Zatím jich tam je deset, ale další čtyři přibudou. Nově budou střežit místa s rizikem diváckého násilí či lokality, kde se shromažďuje pravidelně větší množství lidí. Stávající kamery jsou umístěny v historickém centru. Jde například o většinu opavských náměstí. Celkem v těchto lokalitách policisté za poslední dva roky evidovali 867 případů nejrůznější pouliční kriminality. Víc než 230 se jim podařilo i s pomocí kamer objasnit. 
 
zdroj: ČTK