Karviná bude mít příští rok schodkový rozpočet 964,65 mil korun

Karviná bude v příštím roce hospodařit se schodkovým rozpočtem. Město počítá s příjmy 803,37 milionu korun a výdaji 964,65 milionu korun. Schodek zhruba 161 milionů korun však město nebude dorovnávat úvěrem, ale výnosem z prodeje bytového fondu. Rozpočet včera schválili městští zastupitelé. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Šárka Swiderová. S obdobným rozpočtem město hospodařilo i letos. 

"Nijak neomezujeme běžnou údržbu a péči o město. V příštím roce počítáme například s opravou letního kina v zámeckém parku nebo další úpravou budovy kina Centrum a jejího okolí, ale chceme také jeden z městských domů přestavět na byty pro seniory, revitalizovat další sídliště nebo výrazně investovat do modernizace sportovišť u škol," řekl primátor Tomáš Hanzel (ČSSD). 
    
Podle schváleného rozpočtu by město na investice mělo vynaložit v příštím roce minimálně 322 milionů korun. "Výrazně bychom měli využít evropských dotací. Během roku 2014 město do realizace investičních akcí přidá další peníze," řekl primátorův náměstek Jan Wolf (ČSSD). 
    
Například na chod sportovních zařízení v majetku města, jako jsou bazén, letní koupaliště či zimní stadion, je vyčleněno 25 milionů korun, na kulturní zařízení je plánováno 43 milionů korun a pro školská zařízení 76 milionů korun. "Na veřejnou dopravu půjde okolo 30 milionů korun. Dotace na práci především s mládeží jdou do sportu i kultury. Sociálním zařízením a charitám jde okolo čtyř milionů korun, městské sociální služby dostanou 22 milionů," uvedla Swiderová. V rozpočtu město počítá například i s 1,4 milionu korun na ozdravné pobyty dětí. Město však na tuto aktivitu chce získat i sponzorské peníze a další dotace. 
    
V Karviné se v roce 2014 nezvýší žádné místní poplatky. Nevzrostou tedy ceny za odpady, nájemné ve zbylých městských bytech ani poplatek za psy. Stejný zůstává i koeficient výpočtu daně z nemovitostí. Nepočítá se ani s růstem ceny jízdného v MHD.
 
zdroj: ČTK