Korejská firma GS Caltex otevřela v Karviné první závod v Evropě

Korejská firma GS Caltex, která produkuje plastový granulát pro další použití například při výrobě automobilů nebo domácích spotřebičů, dnes v průmyslové zóně Nové Pole v Karviné otevřela svůj první závod v Evropě. Do slezské továrny investovala 400 milionů korun. V závodě už našlo práci 80 lidí, postupně by jich mělo být celkem 150. Novinářům to dnes řekl obchodní ředitel GS Caltex Czech Jong-kil Sohn. 

GS Caltex má odběratele v nedalekých Nošovicích na Frýdecko-Místecku (Hyundai), na Slovensku (KIA) nebo blízko v Polsku (Samsung, LG). "Karviná je pro nás tedy strategicky výhodné místo. Do budoucna můžeme dát práci až 150 lidem, máme v plánu postupně navýšit výrobu o 70 - 80 procent oproti dnešnímu stavu. Dnes vyrobíme asi 14.000 tun granulátu ročně, chceme se dostat až na 50.000 tun v roce 2016," uvedl Sohn. 
    
Karvinský provoz je vysoce automatizovaný. "Firma GS Caltex zaplnila druhou etapu průmyslové zóny, kterou město dostavělo přede dvěma lety," řekla karvinská mluvčí Šárka Swiderová. 
    
V první části zóny o rozloze 45 hektarů podniká deset firem, například firmy Shimano, Dexon či Mölnlycke Health Care Klinipro. Firmy vyrábějí komponenty pro automobilový průmysl, ale také materiály pro zdravotnictví, petrochemii nebo elektrotechnický průmysl. "Zónu Nové Pole jsme vybudovali už s tím, že tamní firmy nabídnou práci v jiném sektoru, než je jednostranné zaměření na těžbu, a dnes se ukazuje, že to bylo dobré rozhodnutí - má tam práci už okolo 2000 lidí a první část zóny máme už tři roky plnou, dostavovali jsme dalších devět hektarů a získali pro město Caltex," uvedl karvinský primátor Tomáš Hanzel. 
    
GS Caltex patří v Jižní Koreji k největším petrochemickým společnostem. Má tam tři továrny, další dvě továrny provozuje v Číně. 
 
zdroj: ČTK