Kraje jsou ochotné zaplatit polovinu z 2,5 miliardy do ROP SZ

Ústecký kraj míní, že by měl společně s Karlovarským zaplatit jen polovinu z 2,5 miliardy korun, které se mají na pokyn Evropské komise poslat do Regionálního operačního programu Severozápad (ROP SZ). Druhou část by měl zaplatit stát, řekl dnes novinářům hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM). Evropská komise žádá, aby se do programu dostalo z veřejných zdrojů 2,5 miliardy jako náprava za pochybení v dotovaných projektech. 

Dopis od Evropské komise dostali krajští úředníci počátkem února. Kraje se od té doby snaží vyvolat jednání s premiérem a ministrem financí. Podle krajů leží část zodpovědnosti i na státu, měl by se tedy podílet na placení. "Jsme stále ochotni jednat. Uznáváme, že mohlo být pochybení na straně krajů. Náš názor je, že by se to mělo řešit poměrem 50 na 50. To znamená, že kraje by uhradily 50 procent korekce, 50 procent by uhradila vláda nebo ministerstvo financí. I při těch 50 procentech by ale muselo jít o rozložení splácení, protože Ústecký kraj by nebyl schopen zaplatit okamžitě," řekl Bubeníček. Podle něj by při rozdělení částka představovala 900 milionů. Odhadl, že Ústecký kraj by byl s to je uhradit do roku 2020. 

Proplácení dotací z ROP SZ je od loňska zastavené kvůli podezřelým finančním operacím. Zbývá v něm kolem pěti miliard korun, k nim by mělo přibýt ještě 2,5 miliardy podle nařízení Evropské komise. Aby bylo reálné program znovu rozběhnout, mělo by se nejpozději v březnu rozhodnout, kdo je zaplatí. Počátkem února to uvedl předseda Výboru Regionální rady ROP Severozápad Petr Navrátil.
    
Termín schůzky krajů s premiérem a ministrem Kalouskem se zatím nedaří domluvit, Bubeníček ale věří, že dojde k politické dohodě. Pokud by stát odmítl pomoci, existuje podle Bubeníčka několik variant důsledků. "Jedna varianta by byla, že bychom se vzdali toho zbytku (pět miliard), už bychom nedostali nic proplaceno a nic bychom neplatili. Pokud bychom přistoupili na splacení, bylo by to za cenu drastických úsporných opatření, která si v tuto chvíli vedení kraje ani neumí představit," uvedl hejtman. 
   
Ministerstvo financí už před časem odpovědnost za dění v ROP SZ odmítlo, platit mají podle něj Ústecký a Karlovarský kraj. "Veškerá zásadní rozhodnutí v rámci Regionální rady, včetně schválení programových dokumentů a výběru projektů, činí Výbor Regionální rady, jehož členy jsou ze zákona zastupitelé dotčených krajů, zvolení krajskými zastupitelstvy. Ústřední orgány státní správy tak nemají na rozhodování regionálních rad žádný vliv, nemohou tedy jakkoli přebírat odpovědnost za takto učiněná rozhodnutí," uvedl tehdy mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. 
 
zdroj: ČTK