Lázně Darkov otevřely modlitebnu pro muslimské klienty

Karvinské Lázně Darkov otevřely novou modlitebnu pro své muslimské klienty, kterých stále přibývá. Speciálně upravená modlitebna v centrálních Rehabilitačních sanatoriích má kromě části určené pro modlení také zázemí s posezením, televizí s arabskými programy a počítači s přístupem na internet i bezbariérové sociální zařízení. Vybudování modlitebny za 180.000 korun z poloviny zaplatily lázně a z poloviny arabská komunita. ČTK o tom informovala mluvčí lázní Eva Kijonková. V době postního měsíce ramadánu, který začíná 9. července, budou mít arabští klienti připravenou modlitebnu také v Sanatoriích Klimkovice na Ostravsku.

Lázně Darkov měly modlitebnu pro arabské klienty i dříve. Byla v přízemí areálu a sousedila s čajovnou, ale při rostoucím množství zahraničních klientů podle Kijonkové přestávala postupně stačit, a navíc nevyhovovala ortodoxním muslimům. Nová modlitebna vznikla z někdejších prostorů pro cvičení a má rozlohu 80 čtverečních metrů. Obchodní ředitelka lázní Petra Filipová uvedla, že stavební úpravy trvaly tři měsíce a po nich následovaly náročné úpravy interiéru, na které dohlíželi přímo arabští partneři.
 
Modlitebna je vyzdobena dekoracemi, které si lázně objednaly v Kuvajtu, jako jsou například koberce nebo náboženské texty. Korány a naučné knihy o islámu jsou nejen v arabštině, ale i v češtině. "Počítáme s tím, že i mezi česky mluvícími klienty jsou lidé vyznávající islám," uvedl provozně-technický ředitel lázní Jakub Čánek.
 
Z téměř 13.000 klientů, kteří se v lázních ročně léčí a rehabilitují, tvoří arabská klientela podstatnou část a stále jí přibývá. Do Darkova přijíždí z arabského světa také mnoho lidí na vozíčku. "Léčíme u nás i nejsložitější choroby a poúrazové stavy, není to tak dlouho, kdy jsme tu měli velmi významnou klientku, která málem zahynula při autonehodě. Operovali ji na špičkové klinice v USA a rehabilitovat přijela k nám," uvedl Čánek. Arabským klientům vycházejí lázně vstříc nejen zázemím pro motlitby, ale také speciálním jídelníčkem a provozem čajovny.
 
Vždy v době ramadánu vyčleňují speciální místnost pro arabské klienty také Sanatoria Klimkovice. "Je orientována na východ. To je v podstatě jejich jediný požadavek," řekl prokurista sanatorií Jozef Dejčík.
 
Vzhledem k tomu, že muslimové během ramadánu nesmějí od východu do západu slunce jíst, upravují lázně i výdej jídla a také léčbu. České kuchaře v lázních učil arabský kuchař. "Ramadánu se musí přizpůsobit i personál a vydávat stravu až po západu slunce. U těžších zdravotních případů s tím musí počítat také lékaři a přizpůsobit zdravotní péči," řekl Dejčík.
 
Dodal, že počet arabských klientů v sanatoriích se letos mírně zvýšil. Je to podle něj hlavně díky tomu, že jezdí za speciálními terapiemi, které Klimkovice nabízejí. Jezdí také hodně dětí do dětské léčebny.
 
zdroj: ČTK