Lidé si budou muset dávky odpracovat

Při řešení nepokojů na Šluknovsku, kdy se část místních bouří proti Romům, se musí podle premiéra Petra Nečase vycházet ze tří základních principů. Děti těch, kdo berou dávky, musí řádně chodit do školy. Příjemci dávek se musí podílet na veřejné službě, aby dávky dostali. A stejná pravidla i povinnosti musí platit pro všechny.

„Lidé musí pochopit, i v těchto lokalitách, například Romové, že mezi sociální dávkou a prací pro společnost, například v podobě veřejně prospěšných prací nebo veřejné služby, je jasná vazba. Bez práce, bez činnosti, nebudou ani peníze na ty sociální dávky,“ prohlásil Nečas v diskusním pořadu Nedělní partie na Primě, kde diskutoval s šéfem opoziční ČSSD Bohuslavem Sobotkou.

Premiér řekl, že problémy, kvůli nimž jsou nyní nepokoje na Šluknovsku, nelze vyřešit během krátké doby. „Působí tam Agentura pro sociální začleňování. Zajistili jsme veřejný pořádek a teď to samozřejmě vyžaduje dlouhodobé řešení. Musí platit stejná pravidla pro všechny. Žádná privilegia, ale také žádná diskriminace,“ uvedl Nečas.
Mezi další změny, které vláda chystá, je podle něj to, že se změní pravidla pro to, kolik lidí smí maximálně bydlet na určité bytové ploše. Pomoci by podle něj mělo i zřízení celostátní evidence přestupků.
Pořádkové síly na Šluknovsku zůstanou, dokud nebude zajištěn veřejný pořádek

„Začínají na tom parazitovat extremistické struktury,“ upozornil v debatě Sobotka. Míní, že reakce vlády je laxní. ČSSD chtěla o problému diskutovat v Poslanecké sněmovně, ale vládní koalice zařazení bodu neumožnila. „Samospráva byla ponechána napospas,“ řekl Sobotka.

„Musíme zabránit tomu, aby na tom parazitovaly extremistické struktury,“ prohlásil také předseda vlády Nečas. Doba přítomnosti mimořádných policejních jednotek na Šluknovsku se bude odvíjet od toho, jak se bude vyvíjet situace v oblasti.

„Zůstanou tam tak dlouho, jak bude nezbytné, aby byl zajištěn veřejný pořádek a bezpečnost,“ zdůraznil premiér.
„Praktická politika vlády ve skutečnosti v řadě lokalit situaci zhoršuje,“ kritizoval Sobotka. „Jenom chci varovat před tím, že nemusí být jenom Šluknovsko. Vláda by měla velmi pečlivě sledovat statistiky kriminality. Když hovořím s našimi starosty a primátory v Ústeckém i Moravskoslezském kraji, hovoří o tom, že dochází k výraznému nárůstu trestné činnosti,“ řekl Sobotka.

Ke zklidnění situace podle ČSSD může přispět zejména řešení nezaměstnanosti v těchto regionech. Za problém označil, že vládní škrty dopadly na policii. „Policie nemá na benzin a policisté se do problémových lokalit bojí chodit,“ tvrdí lídr opoziční sociální demokracie.

www.decin.cz