Lidé tráví konec roku stále častěji v exotice. Na plážích i lodích

Většina Čechů tráví Vánoce a přelom roku klasicky doma nebo na horách, stále však stoupá počet těch, kteří si je chtějí užít v teple. Můžeme je rozdělit na dvě skupiny – první vyrazí už před Štědrým dnem a oželí kapra a vánoční stromeček doma a druzí odletí třeba 27. či 28. prosince, v teple stráví Silvestr a Nový rok i první lednové dny. Zájem o obě tyto varianty zimní dovolené v teple potvrzují největší české cestovní kanceláře, stejně tak přední evropský prodejce pronájmů lodí a jachet Zindulka.cz.  

Cestovní kanceláře aktuálně evidují okolo 150 tisíc prodaných zájezdů na přelomu roku do exotiky, další desetitisíce Čechů si pak zařizují dovolenou po vlastní ose – od nákupu letenky až po zajištění ubytování na místě. A jaké destinace jsou mezi Čechy letos populární? Kromě Egypta, Thajska či Srí Lanky, roste zájem o Karibik, populární je zde hodně Dominikánská republika a Kuba. Ti, co využívají služeb cestovních kanceláří, odletí letos také ve velkém počtu do Spojených Arabských Emirátů nebo na Kapverdské ostrovy.

A jak je to u těch, kteří vyrazí letos s rodinou či přáteli na loď? Absolutní jedničkou je Karibik, i zde je velký zájem o Kubu, Dominikánskou republiku či Martinik. Zindulka.cz registruje aktuálně o 55 % větší prodeje právě v oblasti Karibiku. Zde poskytují lodě navíc velkou výhod, protože lze během dovolené jednoduše poznat více destinací. Češi letos také na lodích vyrazí ve větším počtu na Kapverdské ostrovy a na Seychely. 

„Svátky doma jsou mnohdy spojené se shonem, čím dál více lidí je ve stresu z nakupování, vaření a pečení, domácí výzdoby, stejně tak maratónu návštěv po rodině a příbuzných. U některých je možnost vyhnout se tomu zásadnějším impulsem pro dovolenou, než samotné teplo,“ prozrazuje Jiří Zindulka, jehož firma zprostředkovává pronájem více jak 15 000 lodí na několika kontinentech, právě včetně Karibiku, Asie či Afriky.