Lídr ČSSD v Havířově Osmanczyk: Nová koalice je podvod na voličích

Vznik nové koalice v Havířově na Karvinsku, kterou utvořili zástupci KSČM, hnutí ANO a Hnutí pro Havířov, dnes ostře kritizoval lídr ČSSD a dosavadní primátor Zdeněk Osmanczyk. Uskupení totiž obešla vítězné sociální demokraty a podle Osmanczyka tak podvedla voliče, protože nerespektovala jejich vůli. Bezprostředně po volbách se přitom hovořilo o vzniku koalice ČSSD a komunistů, kteří už na radnici nyní společně působí.

"Nedůvěryhodnost bývalého koaličního partnera se potvrdila. Po celé čtyři roky byla patrná snaha komunistů pokud možno nic nedělat a vyhýbat se odpovědnosti. Přesto se ČSSD podařilo 'káru' dotáhnout do vítězného konce i s tímto nákladem. To nepovedené divadlo, které komunisté sehráli v průběhu posledních dnů, svědčí o tom, že jejich ideologie je založená na jiných než levicových principech," uvedl v prohlášení Osmanczyk.
 
Podle něj ČSSD po volbách jako první oslovila právě komunisty, kteří ve volbách skončili hned za sociální demokracií. "Souhlasili jsme s jejich požadavky, že budou mít většinu šesti hlasů v radě města a koalice bude v Havířově tvořena ČSSD a KSČM bez Hnutí pro Havířov. Žádné další požadavky nevznesli," konstatoval Osmanczyk.
 
Domnívá se, že komunisté ČSSD podvedli, protože už před volbami jednali s hnutím ANO o vzniku budoucí koalice a čekali jen na výsledek voleb. Primátor odmítá i argumenty KSČM, která tvrdí, že se pro koalici s ANO rozhodla především kvůli jejímu celostátnímu úspěchu ve volbách, což ukazuje, že občané chtějí změnu. "Je to zakrývání snahy několika ambiciózních komunistů dostat se za každou cenu k moci. Přitom je zarážející, že v průběhu celých čtyř let KSČM nevyvolala žádné jednání, na kterém by se řešily zásadní problémy a názorové rozdíly v koalici," řekl Osmanczyk.
 
Nová koalice bude mít ve třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu převahu 26 hlasů, KSČM po volbách získala 13 mandátů, ANO deset, hnutí Pro Havířov tři. Vítěz voleb ČSSD v zastupitelstvu obsadí 15 křesel a dva mandáty získali také lidovci. Volební lídr KSČM v Havířově a kandidát na primátora Daniel Pawlas ČTK už v úterý řekl, že k variantě koalice s hnutím ANO se v tajném hlasování přiklonil i městský výbor strany. Podle něj KSČM do jednání s ČSSD vstupovala s určitým návrhem, který nebyl akceptován. Pawlas dodal, že sporný bod se netýkal primátora.
 
Vítěz voleb skončí v opozici například i v Olomouci. Koalici tam totiž vytvoří ČSSD s ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, přestože volby vyhrálo hnutí ANO. Podobně zřejmě dopadne i vítěz voleb v Liberci Změna pro Liberec.
 
zdroj: ČTK