Místo vlaků už z Nového Jičína do Hostašovic jezdí cyklisté

Cyklistům a bruslařům začala sloužit nová téměř desetikilometrová cyklostezka vedoucí z Nového Jičína do Hostašovic. V zimě, pokud bude sníh, ji mohou využívat běžkaři. Svazek obcí, přes něž cyklostezka vede, ji vybudoval na místě železniční trati, kterou zničila v roce 2009 povodeň. Vybudování stezky stálo 25 milionů korun. Mluvčí novojičínské radnice Marie Machková ČTK řekla, že při dnešním slavnostním otevření na stezku vyjelo i v nepříznivém počasí přes 500 cyklistů.

Cyklostezka má asfaltový povrch a je široká většinou 2,5 metru. V každé obci na trati (kromě Nového Jičína a Hostašovic ještě v Hodslavicích, Mořkově a Životicích u Nového Jičína) je kryté odpočívadlo a informační tabule s mapou upozorňující na turistické zajímavosti. Nová trasa propojila další cyklostezky v okolí.
 
Machková uvedla, že pozemky pro cyklostezku dostal svazek obcí po složitých jednáních od Správy železniční dopravní cesty do nájmu přibližně za 260.000 korun ročně. Po splacení pěti ročních nájmů měly nemovitosti přejít do majetku svazku, kromě parcely v Hostašovicích patřící Českým drahám, kterou už svazek odkoupil. "Před několika dny vláda schválila prodej pozemků svazku obcí. Z celkové sumy 1,35 milionu korun přibližně tři pětiny již svazek zaplatil formou nájmu. Zbývá doplatit necelých 600.000 korun," uvedla mluvčí.
 
Novojičínský starosta Jaroslav Dvořák (ČSSD) řekl, že jde o první velkou cyklostezku v Novém Jičíně a město nebude chtít zůstat jen u ní. "Do budoucna bychom rádi ještě dvě, možná i více cyklostezek udělali," řekl.
 
Město už získalo pozemky ve směru od nové cyklostezky do místní části Straník. "Tam bychom, samozřejmě podle financí, už možná v příštím roce, možná v tom dalším chtěli udělat odbočku na Straník a propojit to s dalšími cyklostezkami tady v regionu," řekl starosta.
 
Doplnil, že Nový Jičín se přihlásil do Asociace cykloměst. Jejími členy už jsou v Moravskoslezském kraji Frýdek-Místek, Opava, Ostrava, Třinec na Frýdecko-Místecku a Kopřivnice na Novojičínsku. Právě Kopřivnice v sobotu otevře další úsek cyklostezky Ke Křížku, která napojuje město na trasu Z Poodří do Beskyd.
 
Zhruba 1,5 kilometru dlouhá stezka téměř za devět milionů korun vede podél silnice kolem výrobních hal v průmyslové zóně. Překříží silnici I/58 a napojí se na cyklotrasu Z Poodří do Beskyd. Mluvčí kopřivnické radnice Lucie Petříčková uvedla, že hlavním smyslem výstavby stezky bylo zvýšení bezpečností lidí dojíždějících za prací do průmyslové zóny.
 
Většinu nákladů na obě nové cyklostezky zaplatí dotace od Evropské unie. Regionální rada Moravskoslezsko, která evropské peníze rozděluje, schválila na cyklostezky v kraji od roku 2007 více než půl miliardy korun.
 
zdroj: ČTK