Mobilita versus bezpečnost – co ohrožuje firemní data

Využití vlastních zařízení v práci, tzv. BYOD (Bring Your Own Device) je zřetelným trendem, který zavádí stále více firem. Podle nejnovějších průzkumů jej povolila již téměř polovina českých firem (49 %), čímž jsme se dostali lehce nad hranici evropského průměru (47 %). Aktuální trendy, které umožňují zaměstnancům pracovat opravdu odkudkoli, přinášejí firmám zvýšení produktivity. Zvyšují ale také stres správců a administrátorů IT, kteří zajišťují bezpečnost podnikových systémů. Riziko zvyšuje jak využívání velkého spektra mobilních zařízení se širokou paletou bezpečnostních děr, tak například využívání nezabezpečeného připojení v domácích sítích nebo nezabezpečených WiFi sítí.  

„Se zvyšováním mobility zaměstnanců se tlak na IT oddělení v posledních dvou letech drasticky zvyšuje,“ říká William Ischanoe, odborný garant kurzů IT bezpečnosti a hackingu Počítačové školy Gopas. „Největším ohrožením bezpečnosti zůstává neopatrnost uživatelů, která v kombinaci s trendy jako BYOD staví IT profesionály ve firmách do velmi složité situace. Proto je pro zajištění bezpečnosti firem v současné době velice důležité, aby tito odborníci měli přehled o nejnovějších hrozbách a směrech vývoje a věděli, čemu čelí.“

Příležitostí efektivně načerpat vědomosti o nejnovějších trendech, je největší událost v oblasti IT bezpečnosti a etického hackingu u nás – konference HackerFest 2016. Počítačová škola Gopas ji připravila na 24. 10. 2016, ve dnech 25. 10. a 26. 10. pak bude následovat praktický workshop. V úterý 25. 10. také proběhne mimořádná akce – exkluzivní seminář „System Forensics and Incident Handling“, vedený špičkovou celosvětově uznávanou bezpečnostní expertkou Paulou Januskiewicz. Účastníci konference se dozvědí, jak útočí současní hackeři, co je pro zajištění bezpečnosti podnikových systémů důležité, jaká nebezpečí číhají v kyberprostoru, jaké jsou největší aktuální hackerské hrozby, nebo k čemu hackeři využívají ovládnuté počítače. 

Podrobné informace o konferenci a workshopech, jejich tématech a přednášejících jsou k dispozici na stránkách konference: http://www.hackerfest.cz.