Muzeum v Petřvaldě se po rekonstrukci otevřelo návštěvníkům

Technické muzeum v Petřvaldě na Karvinsku se dnes po devítiměsíční rekonstrukci znovu otevřelo návštěvníkům. Během rekonstrukce bylo do celé budovy zavedeno plynové topení, opravovaly se elektrické rozvody, odstranila vysoká vlhkost ve sklepě nebo dělaly různé drobné opravy. ČTK to dnes řekla průvodkyně muzea Jana Szotkowská.

Petřvaldské muzeum je jednou z deseti poboček Muzea Těšínska. Vedoucí jeho ekonomického oddělení Naděžda Antalová řekla, že rekonstrukce stála přibližně 750.000 korun.
 
Muzeum nyní návštěvníkům nabízí dvě stálé expozice: Kouzelný svět tramvají a Tradice hornictví. Od 17. února se v něm otevře další výstava Vládci noci věnovaná zvířatům, která jsou aktivní za soumraku a v noci.
 
Ve stálých expozicích během rekonstrukce, která začala loni 1. dubna, přibyly nové exponáty. "V Kouzelném světě tramvají to byl například oděv průvodčího a některé tramvajové součástky a v prvním patře v Tradici hornictví byla doplněna celá jedna část věnovaná hornickým tradicím," řekla Szotkowská.
 
Expozice Tradice hornictví provádí návštěvníka celým životem horníka od narození, přes školství a hornickou techniku až po činnost hornických spolků. Předměty v nové části se týkají hlavně skoku přes kůži. "To je tradice, při níž jsou adepti na toto povolání představování široké obci hornické. Odehrává se na slavnostních večerech, které se jmenují šachťáky," řekla Szotkowská. Protože večery provází dobré jídlo a hlavně hodně piva, jsou v expozici k vidění originální krígly, nádoby na pivo. Nechybí ale ani zpěvníky s hornickými písněmi, které se adepti hornického řemesla musí naučit.
 
Muzeum v Petřvaldě je otevřeno od úterý do pátku od 08:00 do 12:00 a od 12:30 do 16:30, v sobotu od 09:00 do 13:00 a v neděli od 13:00 do 17:00. Pro dospělé stojí vstupné 30 korun, zlevněné 15 korun.
 
zdroj: ČTK