Na česko-polském pomezí začal filmový festival Kino na hranici

V Českém Těšíně a sousedním polském Těšíně (Cieszyn) začal dnes dopoledne mezinárodní filmový festival Kino na hranici. Přehlídka nabídne projekci 100 filmů. Mezi hosty bude například slovenská herečka Emília Vášáryová. ČTK to za pořadatele řekla Gabriela Cichá. Festival potrvá do 3. května. 

Festival zahájil dopoledne blok projekcí animovaných filmů pro děti. V něm se objevilo například Velké putování Bolka a Lolka. Oficiální zahájení pořadatelé připravili na obou stranách státní hranice na dnešní večer. Ve dvou sálech - Divadle Adama Mickiewicze a kině Piast - se bude téměř najednou promítat snímek Hodinový manžel. 
    
"Kvalitní novinky, které vznikly v Česku, Polsku a na Slovensku v uplynulém roce, budou letos tvořit skoro polovinu nabízených titulů. Diváci se tak mohou těšit například na oceňovanou Cestu ven Petra Václava či režijní debut Miroslava Krobota Díra u Hanušovic, polské drama Město 44 Jana Komasy či tragikomedii Obyvatel Jerzyho Stuhra," řekla. 
    
Ze slovenských novinek Cichá jmenovala dokumentární snímek Dano Dangla a Lukáše Zednikoviče 38, který přibližuje životní příběh slovenského hokejového hráče Pavola Demitry. Mezi hosty bude patřit slovenská herečka Emília Vášáryová. Pořadatelé promítnou hned dva filmy, ve kterých hrála - Až přijde kocour a Pelíšky. 
    
Pořadatelé připravili i doprovodný program. Jeho součástí budou setkání s hosty, besedy či výstava. Naplánováno je i několik koncertů. Vystoupí například kapela Tata Bojs či skupina The Abstinents z Polska. Promítat se bude na třech místech. V Divadle Adama Mickiewicze a kině Piast na polské straně hranice, v Českém Těšíně se bude hrát v kině Central. Aktuální informace i podrobný program s místy konání jednotlivých projekcí je možné najít na internetových stránkách festivalu www.kinonahranici.cz. 
 
zdroj: ČTK