Na Karvinsku, Ostravsku a Frýdecko-Místecku je smogová situace

Meteorologové dnes v oblasti Karvinska, Ostravska a Frýdecko-Místecka bez Třinecka vyhlásili kvůli zhoršené kvalitě ovzduší smogovou situaci. Meteorologové tak činí v případě, když dva dny po sobě čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu překračují hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový. ČTK o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Při vyhlášení smogové situaci by měli být opatrní zvláště lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidé a malé děti. Těm se doporučuje, aby se při pobytu venku vyvarovali fyzické zátěže. U dospělých osob bez zdravotních potíží nejsou nutná žádná omezení.
 
"Žádáme řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích suspendovaných částic PM10 a oxidu dusičitého," uvedli meteorologové.
 
Podle aktuálních hodinových koncentrací meteorologové situaci v regionu mezi 05:00 a 06:00 hodnotili převážně jako špatnou nebo velmi špatnou. Průměrné denní koncentrace polétavého prachu dosahovaly až 158 mikrogramů na metr krychlový, což znamená více než trojnásobné překročení imisního limitu.
 
Moravskoslezský kraj má dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi. Zhoršené rozptylové podmínky panují hlavně na podzim a v zimě. Kvalitu ovzduší kromě průmyslu ovlivňuje i doprava nebo topení v domácnostech a také škodliviny ze sousedního Polska.
 
zdroj: ČTK