Právě se nacházíte:

Návrat lososů

“Od roku 1998 zaznamenáváme v Českosaském Švýcarsku návraty lososů každoročně, a s výjimkou období po labské povodni v roce 2002 jsou počty navrátilců trvale mírně rostoucí,” říká Gunther Ermisch, který mladé lososy provází od vytírání až po vypuštění do přírody již od roku 1995.

Právě jeho rybí líheň je základním pilířem všech repatriačních programů lososa obecného, ke kterým patří i program Návrat lososů. Právě tento program je jedinečný také zapojením veřejnosti, která může prostřednictvím dárcovských zpráv malé lososy adoptovat.

Program Návrat lososů je adopční program pro veřejnost. Dárci zasláním dárcovské SMS adoptují malé lososy, které za ně na podzim zaměstnanci Správy NP České Švýcarsko, Českého rybářského svazu a norské značky konzervovaných ryb King Oscar vypustí do říčky Kamenice a jejích přítoků. Ke konci června 2011 svého malého lososa adoptovalo již bezmála 3500 dárců. Patronát nad celým programem převzali známí rybáři Jakub Vágner a Rudolf Hrušínský.

Lidé mohou svého lososa adoptovat zasláním SMS ve tvaru DMS(mezera)NAVRATLOSOSU na číslo 87 777. Cena dárcovské SMS je 30 Kč, projekt Návrat lososů obdrží 27 Kč. Službu DMS provozuje Fórum dárců. Technicky zajišťuje ATS Praha. Více informací najdou dárci na internetových stránkách projektu www.navratlososu.cz a na www.darcovskasms.cz.

www.decin.cz