Nepodceňujte spánek svých školáků a předškoláků

Délka spánku u předškoláků by měla být v průměru 10-12 hodin denně. U školáků na prvním stupni základní školy pak 8-10 hodin. Nedostatečný nebo nekvalitní spánek má za následek zhoršení paměti, koncentrace i abstraktního myšlení a často vede ke zhoršení prospěchu ve škole. Podílí se také na poruchách chování, změnách nálad a emocí a může zapříčinit hyperaktivitu až agresivitu. Kvalitu spánku, kromě správného a pravidelného režimu, u dětí ovlivníte především také výběrem kvalitní dětské matrace a postele. Jak správně vybrat? Na otázky odpovídá Jakub Šoufek z Johann Malle.  

1.    Podle čeho vybírat matraci pro dítě? Na co si dát při výběru pozor?

Obecně lze říci, že správnou tuhost matrace nejlépe určíme podle toho, zda je ležícímu dítěti matrace ve všech polohách během spánku dokonalou oporou páteře a nedochází k její deformaci. Matrace musí udržet anatomický tvar páteře. Alespoň pro větší děti ji vždy dostatečně, a ideálně pod dohledem odborníka, otestujte. Pokud se nebudete moci rozhodnout, volte vždy matraci středně tvrdou až tvrdou.

2.    Je kvalita matrace stejně důležitá u dětí jako u dospělých?

Samozřejmě a možná ještě více. Nezapomeňte, že dítě roste a každý den je pro něj plný nových dobrodružství, která tělo důkladně prověří. Děti jsou pořad v pohybu a matrace musí být kvalitní, pevná a odpovídající věku a hmotnosti dítěte. A také faktu, že dítě v posteli tráví mnohem více času, než dospělý člověk. Volte ji tedy opravdu pečlivě, zejména doporučuji přihlédnout k použitým materiálům.

3.    Může špatná matrace ovlivnit zdraví dítěte? 

Matrace je důležitým prvkem, který ovlivňuje regeneraci těla dítěte během spánku. Špatná matrace, obvykle ta příliš měkká, nezajistí anatomickou polohu páteře během spánku a nemůže tak dojít k uvolnění a kvalitnímu odpočinku. Samostatnou kapitolou jsou děti s diagnózou jako je skolióza. Tam by měl být výběr matrace vždy navíc konzultován s lékařem, stejně jako výška a velikost polštáře.

4.    Je rozdíl při výběru matrace pro malé dítě a pro teenagera?

Malé dítě je obvykle lehké a pro orientaci nám postačí to, že budeme vybírat matraci tužší a pevnější. U náctiletých je to složitější. Přistupujeme k nim spíše jako k dospělým a přihlížíme k jejich hmotnosti. Matraci volíme tak, aby poskytovala kvalitní oporu a anatomickou polohu páteře. Můžeme také přihlédnout k tomu, zda máme doma sportovce či budoucího počítačového odborníka. Nezapomínáme také na vhodnou oporu krční páteře zvolením správné výšky polštáře. 

5.    Co a v jakém věku dítěte je důležité při výběru matrace sledovat?

V každém věku doporučuji sledovat, jak dostatečnou oporu poskytuje matrace spícímu dítěti v různých polohách. Obecně jsou vhodnější tvrdší matrace, a protože jsou děti velmi flexibilní, rychle to přijmou a bude pro ně spánek přirozený. Vyzkoušet můžete matrace z přírodních materiálů, velmi vhodná je bavlna v kombinaci s přírodním kaučukem a kokosovým vláknem, které jsou pro lidské tělo přirozené. Obezřetní pak buďte zejména při výběru matrací z umělých materiálů. Dětem a dospívajícím do 24 let se nedoporučuje spánek na visco-paměťových pěnách, protože na nich během spánku dochází k tzv. uzamčení těla v lůžku a zabránění přirozenému pohybu, což není dobré pro růst a vývin páteře.