Netradiční jablečný perník snadno a rychle

S příchodem podzimu nastává čas sklízet jablka. Jeden z nejrozšířenějších druhů ovoce má široké uplatnění nejen v české gastronomii. Populární ingrediencí je při přípravě moučníků stejně jako jablečné pálenky, calvadosu. S tímto ovocem se dají dělat učiněné zázraky. U nás jablka nejčastěji končí ve štrúdlu nebo se z nich vyrábí povidla. Pokud hledáte inspiraci, co dalšího z jablek připravit, zkuste netradiční perník podle našeho receptu.

Základem těsta jsou, podobně jako u závinu, nastrouhaná jablka, která se pak mísí s ostatními ingrediencemi. Domácí kuchyňský robot Sencor STM 7900SS se (nejen) v tomto případě stane vaším nejlepším pomocníkem a parťákem. Díky metle se stěrkou perfektně spojí všechny suroviny, aniž byste pak na dně nacházeli nepromíchané části a výkonný motor, který se postará aby vše hladce šlapalo.

Kromě klasických nástavců (hnětací hák, míchací metla a šlehací balonová metla) má i další příslušenství. Mezi nimi i struhadlo (hrubé, jemné a velmi jemné), se kterým vám příprava jablečného perníku nezabere déle než pár minut. Dezert k odpolední kávě budete mít hotový raz dva.

Robota však jistě oceníte i při dalších příležitostech. Tento krasavec v šedé barvě umí také nakrájet zeleninu na tenké plátky a ozdobné vlnky, umlít maso a nasekat či rozmixovat potřebné suroviny. Práci – a hlavně ruce – vám tak bude šetřit celý rok, nejen když dozrají jablka.

Jablečný perník:

200 g jablek (nahrubo nastrouhaných a zbavených vody)
150 g hladké mouky
150 g polohrubé mouky
150 g cukru krupice
250 ml mléka
150 ml oleje
2 lžíce kakaa
kypřící prášek do perníku
2 vejce
máslo na vymazání
 

1) Troubu předehřejeme na 175 °C. Pekáček o rozměru 20 x 30 cm vymažeme máslem a vysypeme trochou polohrubé mouky.

2) Jablka oloupeme, vykrájíme jadřince a nahrubo nastrouháme. Poté z nich vymačkáme co nejvíce vody.

3) Ve větší míse smícháme obě mouky, cukr, mléko, olej, kakao, kypřící prášek do perníku a obě vejce. Vše důkladně promícháme, aby vznikla hladká směs.

4) Přidáme jablka a opět promícháme. Takto připravené těsto nalijeme do pekáčku a dáme do trouby. Pečeme zhruba 45 minut. Zda je perník hotový, zkontrolujeme špejlí.

5) Perník před podáváním můžete ještě ozdobit polevou. Buď klasickou citronovou, nebo jej pomažte marmeládou a polijte rozpuštěnou čokoládou.