OKD zabezpečuje vykoupené domy v Karviné, kradlo se tam

Těžební společnost OKD začala zabezpečovat vykoupené prázdné domy v karvinské čtvrti Staré Město. Bezpečnostní agentura bude opuštěné domy detailně monitorovat, přičemž proti případným zlodějům či vandalům bude moci spolu s policií bezprostředně zasáhnout. ČTK o tom informoval mluvčí OKD Marek Síbrt. Místní obyvatelé si na neutěšený stav čtvrti stěžovali, opuštěné domy podle nich lákají zloděje a v oblasti není bezpečno. 

Společnost OKD chce pod územím Starého Města v budoucnu rozšířit těžbu. V roce 2012 tam proto začala domy vykupovat, avšak pak se dostala do špatné ekonomické situace a kvůli úsporným opatřením loni výkupy pozastavila. "Firma v současnosti pracuje na dokončení zasmluvněných výkupů, provádí potřebné demolice a udržuje vykoupené pozemky," uvedl Síbrt. 
    
Provozní ředitel OKD Pavel Hadrava uvedl, že společnost se ve Starém Městě dohodla se zhruba stovkou majitelů domů. Budovy se postupně bourají, podle ředitele se tak snaží firma učinit vždy co nejdříve, aby vandalové neměli příležitost k rabování. "Naším cílem je, aby v souvislosti s naším záměrem nedocházelo ke snižování kvality života lidí v lokalitě. V současnosti intenzivně pracujeme na potřebné administrativě nutné k vydání demoličních výměrů na další domy. Bezpečnostní systém by měl odradit vandaly, kteří do domů vnikají předtím, než jsou vyřešeny všechny formality potřebné k realizaci demolice," uvedl Hadrava. 
    
Karvinský primátor Tomáš Hanzel (ČSSD) uvedl, že městská policie vyjíždí do Starého Města několikrát denně. "Proto jsme i my trvali na tom, aby OKD zavedla opatření, která budou efektivně chránit vykoupené domy v oblasti, a tím i obyvatele Starého Města. Je dobře, že si to těžaři uvědomili a řešení rychle našli," uvedl Hanzel. Doplnil, že město by uvítalo, kdyby výkupy domů od obyvatel, kteří je chtějí prodat, byly obnoveny co nejdříve. 
    
Vedoucí územního odboru karvinské policie Miloš Pollak uvedl, že policie v oblasti spolupracuje s OKD dlouhodobě. "Díky tomu se nám podařilo eliminovat vloupání do neobydlených domů. Pozitivní zkušenosti jsme využili ve spolupráci s bezpečnostní agenturou, která zastřešuje další majetky společnosti. Jsme v pravidelném kontaktu a potřebné informace si předáváme," uvedl Pollak. 
    
Síbrt uvedl, že těžba Dolu Karviná v nových lokalitách by měla začít podle předpokladu nejdříve v roce 2016. "Společnost OKD nyní připravuje komplexní dokumentaci k posouzení vlivu těžby na životní prostředí, která by měla být odeslána na Ministerstvo životního prostředí ČR do poloviny letošního roku," uvedl mluvčí OKD. 
    
Na Dole Karviná pracuje více než 3000 lidí. Většina z nich žije na Karvinsku. 
 
zdroj: ČTK