OKD má přes 11.000 vlastních zaměstnanců, ještě před rokem jich bylo o tisíc více. Ke konci roku z podniku odchází 300 lidí hlavně z kanceláří a povrchových pracovišť, především v důchodovém nebo předdůchodovém věku. Počet pracovníků dodavatelských firem klesl v OKD z předloňských více než 4500 na zhruba 3200.
OKD snižuje stavy zaměstnanců průběžně. Každý měsíc firmu opouští zhruba 50 lidí, jdou do důchodu, jiného zaměstnání, odcházejí kvůli chorobě z povolání nebo po pracovním úrazu.
Síbrt řekl, že společnost dokončuje plán těžby na příští rok. "Víme, že půjde o 7,5 až osm milionů tun, což je méně než letos," řekl Síbrt. V dlouhodobém horizontu podle něj bude těžba postupně klesat a tomu se počet zaměstnanců musí přizpůsobit. "Chceme to řešit sociálně citlivě, stejně jako letos, zaměříme se na přirozené odchody," řekl mluvčí OKD. Ekonomicky vytěžitelné zásoby uhlí podle vedení firmy vystačí do roku 2023.
Se snižováním těžby se podle Síbrta mění i struktura zaměstnanců. Klesá počet zaměstnanců v administrativě a na povrchových pracovištích. "Každoročně ale zaměstnance také nabíráme. Jde hlavně o pracovníky do rubání a ražeb," řekl Síbrt.
Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík už dříve řekl, že odbory požádaly zaměstnavatele, aby snižoval stavy hlavně u dodavatelů. U nucených odchodů zaměstnanců OKD pak má jít hlavně o ty, kteří jsou sociálně zabezpečení.
Firma OKD patří společnosti New World Resources (NWR). Dlouhodobě se potýká s nízkými cenami uhlí a dělá úsporná opatření. Loni OKD oznámila, že zavře prodělečný Důl Paskov. Stát se ale letos s NWR dohodl na pokračování těžby v tomto dole do konce roku 2017 a vláda za to zaplatí 600 milionů korun na sociální programy pro horníky.
NWR po nedávném dokončení finanční restrukturalizace patří z 50,5 procenta skupině CERCL Mining (bývalá BXR Mining). Zbylé podíly v NWR drží institucionální investoři a drobní akcionáři.
zdroj: ČTK