Prezident chce těžbu v Paskově aspoň do roku 2016, řekli odboráři

Prezident Miloš Zeman chce, aby se v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku těžilo minimálně do roku 2016. Novinářům to řekli odboroví předáci po dnešním jednání s prezidentem na zámku Fryštát v Karviné. Stát podle nich má možnosti, jak vlastníka k pokračování těžby donutit. Těžební firma OKD, jíž Důl Paskov patří, minulý měsíc oznámila, že pokud jí nepomůže stát, ztrátový důl nejpozději 31. prosince 2014 zavře. V dole pracuje téměř 3000 lidí. 

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že s prezidentem mluvili o tom, že by se v Paskově mělo jednat určitě ne o zasypání, ale minimálně o konzervaci dolu. "Prvořadé je tento důl zachovat, aby se těžilo dál," řekl Pytlík. 
    
Předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, energetiky a naftového průmyslu Jan Sábel řekl, že by se ztrátová těžba mohla sanovat z prodeje bývalých bytů OKD. "Hovořili jsme o tom, že se provede důkladná kontrola privatizační smlouvy. A určitě už dneska je jasné, že některé body by se daly využít v určitém procesu, eventuálně i soudním," řekl Sábel. 
 
zdroj: ČTK