Řezbáři na sympoziu v Havířově tvoří nové sochy pro betlém

Deset nových soch pro městský betlém tvoří v těchto dnech pětice řezbářů z Česka, Slovenska a Polska na centrálním náměstí v Havířově na Karvinsku. Mezinárodní řezbářské sympozium Havířovská lípa s novou tváří se ve městě koná už šestým rokem a výtvory řezbářů vedle betlému zpříjemnily prostředí mateřských škol či veřejných prostranství, řekla dnes ČTK ředitelka Městského kulturního střediska Yvona Dlábková.

Připomněla, že impulsem pro vznik sympozia bylo vykácení lip na Hlavní třídě. "Dřevo bylo srdeční záležitostí pro mnohé občany Havířova, takže se přišlo s myšlenkou realizovat toto sympozium a lípy z Hlavní třídy jsou v současné době v zahradách škol či ve vstupních halách veřejných budov," uvedla Dlábková.
 
I se sochami z letošního ročníku řezbáři vytvořili pro město už celkem šest desítek uměleckých děl. "Každým rokem po ukončení sympozia je Havířov obohacen o desítku soch. Novinkou je, že tři ročníky zpátky se začaly tvořit sochy do městského betlému," řekla Dlábková. Aktuálně jich je v něm 20 a poputují do něj i všechny sochy z letošního ročníku. Součástí betlému je už tak například Svatá trojice, zvířata, betlémské světlo, pastýř s píšťalou či muzikanti.
 
"Každoročně pořádáme v adventním čase výstavu betlémů z celého regionu, takže jsme si řekli, že by bylo zajímavé a určitě žádané mít vlastní městský betlém," podotkla Dlábková.
 
Dvě sochy pro městský betlém vytváří přímo před zraky obyvatel i sedmačtyřicetiletý řezbář Igor Kučera. Jde o muzikanta s flašinetem a švadlenu s peřinou. "Každý řezbář má trošku jiný postup. Když jsem se dozvěděl, co budu dělat, začal jsem přemýšlet, brouzdat po internetu a dělat si skici, takže sem už jdu s nějakou konkrétní představou. Velikost pak většinou musím nějak přizpůsobit," řekl Kučera.
 
Když se kmeny přivezou na místo, pomocníci je zbaví kůry, poté se dřevo s pomocí motorových pil opracovává do různých velikostí. "Pak přijdou na řadu různé brusné kotouče a dláta. Je třeba si rozložit síly a čas, protože sochy tvoříme zhruba šest dnů. Jsme tady každý den od 09:00 do 18:00. Kolikrát je ale šest hodin a my ani nechceme jít domů a klidně bychom ještě pracovali," uvedl Kučera, který se řezbářstvím jako hlavní činností neživí, ale má ho jako své druhé zaměstnání a především koníčka.
 
Sympozium končí v neděli. Hotové sochy si veřejnost bude moci prohlédnout v červnu u příležitosti městské akce Havířov v květech.
 
zdroj: ČTK