Připomněla, že impulsem pro vznik sympozia bylo vykácení lip na Hlavní třídě. "Dřevo bylo srdeční záležitostí pro mnohé občany Havířova, takže se přišlo s myšlenkou realizovat toto sympozium a lípy z Hlavní třídy jsou v současné době v zahradách škol či ve vstupních halách veřejných budov," uvedla Dlábková.
I se sochami z letošního ročníku řezbáři vytvořili pro město už celkem šest desítek uměleckých děl. "Každým rokem po ukončení sympozia je Havířov obohacen o desítku soch. Novinkou je, že tři ročníky zpátky se začaly tvořit sochy do městského betlému," řekla Dlábková. Aktuálně jich je v něm 20 a poputují do něj i všechny sochy z letošního ročníku. Součástí betlému je už tak například Svatá trojice, zvířata, betlémské světlo, pastýř s píšťalou či muzikanti.
"Každoročně pořádáme v adventním čase výstavu betlémů z celého regionu, takže jsme si řekli, že by bylo zajímavé a určitě žádané mít vlastní městský betlém," podotkla Dlábková.
Dvě sochy pro městský betlém vytváří přímo před zraky obyvatel i sedmačtyřicetiletý řezbář Igor Kučera. Jde o muzikanta s flašinetem a švadlenu s peřinou. "Každý řezbář má trošku jiný postup. Když jsem se dozvěděl, co budu dělat, začal jsem přemýšlet, brouzdat po internetu a dělat si skici, takže sem už jdu s nějakou konkrétní představou. Velikost pak většinou musím nějak přizpůsobit," řekl Kučera.
Když se kmeny přivezou na místo, pomocníci je zbaví kůry, poté se dřevo s pomocí motorových pil opracovává do různých velikostí. "Pak přijdou na řadu různé brusné kotouče a dláta. Je třeba si rozložit síly a čas, protože sochy tvoříme zhruba šest dnů. Jsme tady každý den od 09:00 do 18:00. Kolikrát je ale šest hodin a my ani nechceme jít domů a klidně bychom ještě pracovali," uvedl Kučera, který se řezbářstvím jako hlavní činností neživí, ale má ho jako své druhé zaměstnání a především koníčka.
Sympozium končí v neděli. Hotové sochy si veřejnost bude moci prohlédnout v červnu u příležitosti městské akce Havířov v květech.
zdroj: ČTK