Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se zlepšily

Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se zlepšily. Průměrné denní koncentrace polétavého prachu se dnes na většině stanic pohybovaly pod nebo těsně okolo imisního limitu, který je 50 mikrogramů na metr krychlový. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMU).      

Nejvíce stále zůstával imisní limit překročen ve Věřňovicích na Karvinsku, kde bylo ráno 71 mikrogramů na metr krychlový. Ještě ve středu odpoledne tam ale hodnoty dosahovaly 137 mikrogramů. Naopak nejlepší situace byla stejně jako ve středu na stanici Třinec-Kanada na Frýdecko-Místecku, která naměřila 24 mikrogramů na metr krychlový. 
    
"Dnes nepředpokládáme významnější změnu celkové imisní situace, hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu budou nadále místy překračovat imisní limit," uvedli meteorologové. Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou podlimitní.
    
Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v zemi i Evropě. Špatné rozptylové podmínky jsou v regionu na podzim a hlavně v zimě. Za znečištění ovzduší může místní průmysl, ale také doprava a kotle v rodinných domech, nezanedbatelný vliv mají podle odborníků i škodliviny přicházející ze sousedního Polska.
 
zdroj: ČTK