Školáci vrací prales do Českého Švýcarska

Během jediného dopoledne vysadili žáci děčínské Základní školy Dr. Miroslava Tyrše 1293 stromů.Správa Národního parku České Švýcarsko vypsala soutěžní projekt, do kterého se přihlásili i žáci z děčínské Základní školy Dr. Miroslava Tyrše. Žáci se podíleli na založení nového pralesa na území národního parku.

V pondělí 9. května odjela část sedmých tříd a deset dobrovolníků z tříd devátých autobusem směr Hřensko - Tři prameny. Na rozcestí je očekávali pracovníci Českého Švýcarska. Příjemnou lesní cestou lemovanou snad všemi odstíny jarní zeleně jsme se během půl hodiny dostali k první oplocence. Po přivítání následovalo odborné proškolení, jak hloubit přiměřené jamky, vkládat sazenice jeřábu do země a jak dokonale přitlačit zeminu. „Přelezli jsme plot a dostali prvních padesát sazenic. Během krátké doby jsme všechny vysadili, a pak následoval přesun na stanoviště s výsadbou 150 stromků. Za krásného jarního počasí nás práce bavila a v jedenácti vytvořených pracovních skupinách jsme byli rychle hotovi," shodli se všichni žáci. Posledním stanovištěm byla mýtina lemovaná vzrostlými smrky a borovicemi, která přecházela ve strmý svah. Tam si rozdělili území a pracovali již samostatně, a proto lze na fotografiích vidět vždy jen dvojici a pilné skupinky v pozadí. „Pohromadě nás uvidíte vždy jen při odpočinku," smáli se žáci.

Nakonec to nejlepší. Školáci vysadili neuvěřitelných 1293 stromků. „Dopoledne bylo plné zábavy, při které jsme si ani nestihli všimnout, jak pilně pracujeme. Na závěr jsme všichni dostali za odměnu hezké dárečky. Děkujeme Správě Národního parku České Švýcarsko za možnost nesedět jen v lavicích, ale vnímat a poznávat přírodu všemi smysly," ukončili vyprávění školáci.

www.nasedecinsko.cz