Strážník, jenž v Karviné při zásahu zastřelil muže, nechyboval

Strážník, který v lednu v Karviné na čerpací stanici zastřelil muže, nepochybil. Podle policie postupoval správně a služební zbraň použil v souladu se zákonem. Kriminalisté proto případ odložili. ČTK to dnes řekla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková. Zastřelený před smrtí přepadl obsluhu benzinky, ohrožoval ji nožem. Pravděpodobně chtěl spáchat sebevraždu.

"Neprokázalo se, že by strážník pochybil. Postupoval v souladu se zákonem," uvedla Holčáková. Karvinskému strážníkovi hrozilo obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a těžkého ublížení na zdraví. "V kritické a velmi krátké chvíli musel strážník zakročit tak, aby ochránil zaměstnance čerpací stanice. Dvaatřicetiletý muž, který následně zemřel, byl pod vlivem alkoholu a drog," doplnila.
 
Verzi o sebevraždě, jejímž motivem měly být rodinné problémy, potvrzují i další dostupné informace. Podle dobře informovaného policejního zdroje nechtěl muž po čerpadláři peníze. Naopak požadoval, aby přivolal policii. Vyhrožoval mu nožem. Pracovník benzinky to udělal. Nezávisle na tom ale svědek, který venku tankoval do svého auta, přivolal strážníky, kteří na místo dorazili jako první.
 
Ani po jejich příjezdu a vytáhnutí služební zbraně mladý muž nepřestal čerpadláře ohrožovat. Naopak svou agresivitu stupňoval. Právě proto strážník několikrát vystřelil. Násilník zemřel na místě.
 
Jeho jednání policisté kvalifikovali jako vydírání. "Pod pohrůžkou použití nože donutil obsluhu čerpací stanice přivolat policii. Případ jsme 19. března odložili, protože pachatel je mrtev," řekla mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková. Podle ní je verze sebevraždy pravděpodobná.
 
Čerpací stanice, kde se střelba odehrála, podobnou událost už pamatuje. V roce 2001 ji přepadl se zbraní v ruce sedmadvacetiletý policista z Karviné. Toho při zákroku zastřelil kolega, který byl náhodou uvnitř. Vystřelil čtyřikrát. Krátce před tím policista přepadl prodejnu tabáku v Petřvaldě. Zastřelený policista byl na nemocenské kvůli zraněnému kolenu. Osobně se s členy hlídky a čerpadlářem neznal. Při vyšetřování se zjistilo, že neodevzdal asi 4000 korun, které vybral na pokutách.
 
Případy, kdy strážník při zásahu služební zbraní usmrtil pachatele, jsou výjimečné. Předseda Asociace strážníků obecních a městských policií (ASČR) Miroslav Stejskal si vzpomněl jen na jeden případ z roku 1999. V Praze 8 se tehdy hlídka městské policie snažila zastavit auto, jeho řidič však na strážníky najížděl a pak na ně i střílel. Strážníci palbu opětovali a jedna ze střel útočníka zabila. "Celkově ty případy mohou být za posledních 20 let dva nebo tři, ale centrální statistika se u nich nevede," řekl ČTK Stejskal.
 
zdroj: ČTK