Úřednice zpronevěřila peníze, s podvody počítala už v rozpočtu

Úřednice z majetkového odboru bohumínské radnice údajně roky zpronevěřovala peníze. Celkem si podle vedení města na své účty od roku 2005 přeposlala až čtyři miliony korun. S penězi pro sebe počítala už při sestavování rozpočtu odboru. Její machinace odhalila kontrola. Milion korun už žena vrátila. Případ radnice předala policii. Novinářům to dnes řekl starosta Petr Vícha (ČSSD).

Starosta také potvrdil, že jde o manželku městského zastupitele. Ten navíc vykonával funkce člena kontrolního výboru a šéfa majetkové komise. Na obě funkce v souvislosti s tímto případem rezignoval. Nic ale zatím nenasvědčuje tomu, že by o zpronevěře věděl. "Případná další podezření musí potvrdit policie. Z naší strany se ale zatím ni takového nepotvrdilo. Naopak nás na jednu podivnou transakci jako první upozornil," řekl starosta.
 
Účetní majetkového odboru, který ročně hospodaří s rozpočtem okolo 240 milionů korun, pro radnici pracovala od roku 2005. Tehdy město převzalo strávu nad městskými byty a s tím i několik zaměstnanců bytového podniku. Vypracovala si údajně sofistikovaný a rafinovaný způsob, jak přijít k penězům. "Pravděpodobně už při sestavování rozpočtu odboru počítala s částkou, kterou pak zdefraudovala. Přibližně se ročně jednalo o 400.000 korun. Vše trvalo asi osm let," řekl starosta.
 
Peníze převáděla na své účty a vše pak zakrývala falešnými doklady. Město na to přišlo při nedávné kontrole. Tu vedení nařídilo, když se dozvěděli o zpronevěře peněz v nedaleké Orlové. V případě majetkového odboru kontroloři narazili na účty, které nebyly s městem nijak spojené. "Případ nyní vyšetřujeme. Zahájili jsme úkony trestního řízení. Nikdo ještě nebyl obviněn," řekla ČTK mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková.
 
Policisté prošetřují i údajnou zpronevěru peněz v bohumínské organizaci BM servis, která plní roli technických služeb. Existuje podezření, že část peněz získaných za prodej vytříděného plastového odpadu končila v kapsách některých pracovníků této městské firmy. "Narazili jsme na rozpory mezi knihou jízd, kde jsou vykázány jízdy s plastovým odpadem k odběrateli. K tomu ale chybí potvrzení, že společnost za plasty utržila peníze," vysvětlil starosta.
 
Radní proto odvolali z představenstva firmy vedoucího odpadového hospodářství. Společně s ním dostal výpověď i mistr, který měl na starost evidenci odpadu. Oba zpronevěru popírají. Tvrdí, že jde jen o nepořádek v dokladech. Město se ale domnívá, že tímto systémem za několik let připravili společnost přibližně o milion korun.
 
Nesrovnalosti nařízená kontrola odhalila i na úseku cestovních dokladů. Ještě před tím, než vlastně začala, se jedna z úřednic přiznala, že neodevzdala všechny peníze. Celkem se jednalo o 490.000 korun. "Žena už na radnici nepracuje, škodu uhradila a s policií spolupracovala. Byla pravděpodobně v těžké životní situaci. Policie její stíhání zastavila," řekl Vícha.
 
zdroj: ČTK