Ústav pro kontrolu léčiv provedl kontrolu v Orlové, výsledky tají

Pracovníci Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) už provedli kontrolu v orlovské diabetologické ambulanci, kde se minulý týden omylem podanou dezinfekcí otrávila dvaatřicetiletá těhotná žena. Výsledky kontroly ústav zatím tají. ČTK to řekla jeho mluvčí Lucie Šustková.

"Státní ústav pro kontrolu léčiv již kontrolu na místě provedl, nicméně kontrolní úkony stále nejsou dokončeny, proto není možné se k této věci vyjadřovat. Zároveň jsme nabídli součinnost Policii ČR, které v případě potřeby předáme veškerá potřebná data," uvedla Šustková.
 
Kontroloři do areálu orlovské nemocnice, kde soukromá ambulance v pronajatých prostorách sídlí, přišli v pátek dopoledne. Podle informací ČTK se zajímali se i o nemocniční lékárnu. I policie zjišťuje, zda záměna glukózy za jedovatou dezinfekci nenastala už při distribuci zboží, například tedy v lékárně.
 
"Informace, že se mohly tyto prostředky vyrábět v naší lékárně, není pravdivá. Léky dostáváme už od distributora vyrobené a v originálním balení. Pouze je pak podle potřeby distribuujeme na jednotlivá oddělení. Obsah nemůžeme změnit," uvedla mluvčí nemocnice Radmila Fleischerová. Podle ní je proto nemožné, že by se chyba stala v lékárně. "Je pravda, že lahvičky (dezinfekce, glukóza) jsou si hodně podobné. Mají stejnou velikost i podobné etikety," řekla.
 
Výsledky pitvy zemřelé ženy už potvrdily tragickou záměnu. Místo neškodné glukózy žena minulý týden ve středu vypila jedovatou směs fenolu s kafrem, takzvaný Chlumského roztok. Tento dezinfekční roztok se používá na ošetřování ran či dezinfekci chirurgických nástrojů. Policie dál na případu pracuje. Ještě nikdo nebyl obviněn. "Nemáme nové informace k zveřejnění," řekla dnes mluvčí krajské policie Gabriela Holčáková.
 
Policie vyšetřuje úmrtí těhotné ženy jako usmrcení z nedbalosti. Zatím neznámému pachateli hrozí až šestileté vězení. Žena se v soukromé ambulanci podrobila běžnému testu na těhotenskou cukrovku. Místo glukózy ale vypila jedovatou dezinfekci. Personál na záměnu později přišel a kontaktoval policii. Hlídka mladou ženu našla v jejím bytě v bezvědomí. Přivolaní záchranáři jí už nedokázali pomoci.
 
zdroj: ČTK