Ústav sociální péče v Krásné Lípě hořel, evakuováno bylo 20 lidí

V Krásné Lípě na Děčínsku hořel v noci na sobotu ústav sociální péče. Evakuovat museli z domu 20 lidí, čtyři se nadýchali kouře. Zasaženo bylo jedno křídlo, oheň zničil podkroví i střechu. Škoda je předběžně odhadnuta na deset milionů korun, řekl ČTK mluvčí severočeské policie Vojtěch Hanka.

Podle mluvčího hasičů Lukáše Marvana byl požár na operační středisko nahlášen po 01:30 v noci. Oheň zřejmě založil jeden z klientů ústavu ve svém pokoji ve druhém patře. V době, kdy na místo přijeli hasiči, byli už obyvatelé pavilonu evakuováni do sousední budovy. Zasaženo ohněm bylo v tu dobu už celé patro. Hasičům se podařilo požár uhasit až po 04:00.

Domov se zvláštním režimem v Krásné Lípě je zařízením hlavního města. Tamní zaměstnanci se starají o 135 klientů starších 19 let. Domov je určen osobám se sníženou soběstačnosti zaviněnou chronickým duševním onemocněním nebo demencí. Klienti žijí v šesti pavilonech, zařízení je však otevřené a nebrání svým obyvatelům v pohybu po areálu nebo městě.
 
"Personál zvládl situaci opravdu ukázkově, ještě před příjezdem hasičů dokázal všechny klienty dostat do bezpečí, nikdo nebyl zraněn," řekla ČTK zástupkyně ředitele ústavu Miluše Havlíčková. Pacienti jsou podle ní rozmístěni do ostatních pavilonů, protože ten jejich je neobyvatelný - co nepoškodil oheň je nasáklé vodou.
 
"Sanační firma slibuje, že se do dvou měsíců budeme moci nastěhovat zpátky. Hned ráno proto začali naši lidé dům vyklízet a zapojili se i sami pacienti," poznamenala Havlíčková. Pacient, který zřejmě požár způsobil, byl převezen do Psychiatrické léčebny v Horních Beřkovicích na Litoměřicku.
 
zdroj: ČTK