V Beskydech se o víkendu ještě lyžovat nebude, areály zasněžují

V Beskydech se o víkendu ještě lyžovat nebude, protože areály zatím nejsou zcela připraveny. Provozovatelé navíc chtějí využít slibovaného ochlazení a zasněžovat. Lyžařská sezona by tak mohla začít v příštím týdnu. ČTK to dnes řekli zástupci lyžařských středisek. 

"Tento víkend se určitě nerozjedeme. Chybí nám 24 hodin zasněžování, tedy dvě noci," řekl vedoucí areálu Ski Bílá na Frýdecko-Místecku Jaroslav Vrzgula. Podle něj se vleky spustí nejdříve v příštím týdnu, pokud bude přát počasí a podaří se sjezdovku zasněžit, mohl by se lyžařům areál otevřít zřejmě v úterý. V areálu byly letos instalovány v kritických místech nové bezpečnostní sítě, které splňují nejpřísnější kritéria. Stály zhruba milion korun. Ceny v areálu zůstanou letos nezměněny, celodenní permanentka v hlavní sezoně tak dospělého vyjde na 480 korun. 
    
Podobná situace je i v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku, kde se zatím podařilo zasněžit úseky ve vyšších polohách. "Aktuálně se nám nedaří zasněžovat kvůli počasí. Pokud by ale vyšla předpověď počasí a přišly slibované mrazy a sníh, jsme v ideálním případě schopni začít s provozem od pátečního nočního lyžování či od soboty," řekl provozní Jaroslav Bojko. Středisko rovněž nezdražuje a celodenní jízdné bude stát 290 korun. 
    
"Zasněžujeme sedm nocí, ale ještě to nestačí. Provoz bychom pravděpodobně mohli zahájit příští týden," řekl Zbyněk Žák ze Ski Mezivodí na Frýdecko-Místecku. Také v tomto areálu bude lyžování stejně drahé jako loni a na celý den tam přijde v hlavní sezoně na 370 korun. 
    
Horská služba Beskydy nemá informace o spuštění provozu v některém z areálů. Podle dispečera Česlava Jadamuse by turisté měli být o víkendu opatrní. Předpověď počasí hlásí kromě sněžení i silný vítr. Hrozí, že by mohly padat stromy či větve. Také turistické chodníky jsou zledovatělé a do hor je tak lepší vyrazit s holemi. V případě nouze je lidem nepřetržitě k dispozici pohotovostní číslo horské služby +420 12 10. 
 
zdroj: ČTK