V Ostravě vznikla platforma, která chce řešit bydlení chudých

Neziskové organizace dnes v ostravském ghettu Přednádraží ohlásily vznik Platformy pro sociální bydlení. Jejím cílem je definovat a zavést sociální bydlení v České republice. Organizace zároveň znovu kritizovaly přístup centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz k řešení situace v Přednádraží a vyzvaly radnici, aby svůj postoj přehodnotila.  

"Veřejná správa nebyla v posledních dvaceti letech schopna zajistit bydlení pro lidi bez domova a předpokládala, že trh vše vyřeší sám. Platforma pro sociální bydlení vzniká s cílem tento stav napravit. Vznikáme jako uskupení nevládních neziskových organizací, odborníků a zástupců veřejnosti věnujících se tématu sociálního bydlení a lidských práv," uvedl koordinátor platformy Jan Milota.
 
Mluvčí platformy pro Ostravu Lucie Masná dodala, že cílem je řešit problematiku bydlení nejchudších obyvatel. "Chceme se podílet na zpracování politik sociálního bydlení. Chceme být přizváni na jednání na ministerských úrovních. Jsme organizace, které pracují přímo s těmi lidmi, a chceme přenášet zkušenosti z přímé práce na úřednickou úroveň," uvedla Masná. Dodala, že platforma má celostátní působnost, protože jejími členy jsou organizace z různých částí republiky.
 
Neziskové organizace zároveň vyzvaly centrální městský obvod, aby urychleně řešil bytovou situaci chudých obyvatel v této městské části. Podle Filipa Šimečka z organizace ProAlt Ostrava podalo nejméně 11 rodin z Přednádraží řádně zdůvodněnou žádost o mimořádné přidělení obecního bytu, obvodní radní je však zamítli. Mluvčí městské části Jana Pondělíčková v reakci znovu zopakovala, že obvod se všemi obyvateli Přednádraží situaci individuálně řešil. "Pokud byly nějaké žádosti zamítnuty, stalo se tak zřejmě proto, že žadatelé nesplnili podmínky pro přidělení obecního bytu," řekla ČTK Pondělíčková, která připomněla, že jednou z podmínek je například bezdlužnost.
 
Na pomoc obyvatel Přednádraží i dalších chudých lidí, kteří se ocitli v kritické situaci, vznikla také veřejná sbírka. Lidé mohou přispět na účet 2500415746/2010.
 
Problémy v lokalitě Přednádraží trvají už dlouho. Média se o ně zajímají od loňského léta. Hlavním spouštěčem problému byla nefunkční kanalizace, u níž není jasné, komu patří, a město kvůli tomu podalo určovací žalobu. Podle mluvčího Okresního soudu Ostrava Alexandra Dadama soud zatím nerozhodl. Vyžádal si totiž situační plán, který mimo jiné zahrnuje kanalizaci a přípojky a bez něj rozhodnout nemůže. Další posun lze očekávat nejdříve v září.
 
Z lokality, kde původně žilo asi 200 lidí, už se většina obyvatel odstěhovala, některé rodiny ale stále obývají dům číslo osm. Majitel s lidmi před časem podepsal nové nájemní smlouvy. Nedokázal se však dohodnout se stavebním úřadem, aby dům přestal katastr vést jako takzvanou jinou stavbu, ale vedl ho jako bytový dům a obyvatele posléze vyzval, aby se vystěhovali.
 
zdroj: ČTK