Právě se nacházíte:

Víte, na čem doma spíte?

Téměř 17 % lidí spí na proleželé matraci a více než 66 % lidí preferuje matrace ze syntetických materiálů. Při výběru matrace jsou rozhodujícími faktory tuhost a cena.  

Johann Malle provedl anketu „na čem Češi spí“, ze které vyplynulo, že až 17 % lidí spí na proleželé matraci a více než 21 % lidí je jedno, na jaké matraci spí. Z toho mohou plynout zdravotní problémy a rozšiřující se civilizační nemoci jako je především nespavost. Ta je druhým nejčastějším zdravotním problémem populace, hned po nachlazení (vyplývá to z průzkumu Gfk). 

Z výsledků ankety Johann Malle tak vyplývá následující:

Lidé nevědí, jak starou mají matraci

Více než 40 % lidí neví, jak starou mají doma matraci, na které každý den usínají a vstávají. Téměř pětina dotázaných si je ale jistá, že ji mají více než 3 roky. Každý dvacátý dotázaný navíc spí na rozkládacím gauči. Zarážející je také, že až 17 % spí na proleželé matraci a více než 13 % lidí nepozná, jestli je jejich matrace proleželá. „Obecně platí, že čím kvalitnější matrace, tím déle vydrží. Průměrně kvalitní matrace vydrží kolem 10 let. Matrace z čistě přírodních materiálů pak i 25 let. O matrace je ale nutné se trochu starat a životnost jim prodlouží také svrchní podložka,“ říká Jakub Šoufek z Johann Malle.

Většina dotázaných si myslí, že syntetické materiály jsou lepší než přírodní

Přes 66 % dotázaných si myslí, že matrace ze syntetických materiálů, jako jsou paměťové či líné pěny, jsou lepší než matrace přírodní. Je tomu přitom právě naopak. Přestože líná pěna patří mezi moderní materiály, které vyvinula v sedmdesátých letech NASA pro astronauty a později se začala používat na výrobu matrací pro pacienty, kteří byli dlouhodobě upoutáni na lůžko, jsou tyto matrace vhodné spíše pro lidi po operacích či pro starší lidi, protože zabraňují proleženinám. „Z dlouhodobého hlediska tak nejsou příliš vhodné pro denní používání, protože uzamykají tělo v lůžku a zabraňují jeho přirozenému pohybu během spánku a nedokáží ideálně odvádět nežádoucí vlhkost, nemluvě o brzké únavě tohoto materiálu a ztráty paměťové funkčnosti,“ varuje fyzioterapeut René Kacián. 

Na přírodních matracích spí jen necelá 3 % dotázaných.

Lidé jsou ochotni si připlatit

Až 10 % lidí je ochotno si za matraci připlatit, přitom je to ale právě cena, která je druhým nejčastějším rozhodujícím faktorem při pořizování matrace. Většina dotázaných volí matraci podle její tuhosti, následně přihlíží k ceně a k materiálům.