Vládu za neřešení problémů starostové Šluknovska kritizovali

Kolem 270 lidí dnes odpoledne podpořilo starosty měst a obcí Šluknovského výběžku v jejich protestu proti liknavosti vlády. Starostové vloni po začátku několikaměsíčních sociálních nepokojů zveřejnili desatero požadavků na vládu, která podle nich začala řešit jen zlomek. Premiér Petr Nečas (ODS) jim dnes vzkázal, že vláda postupně všechny body desatera plní a situace v tomto regionu jí není lhostejná. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva jejich akci označila za politickou kampaň před blížícími se krajskými volbami.

"Za první tři body vládu chválíme, že byly více méně splněny," řekl dnes mluvčí starostů, starosta Doubice Martin Schulz (nez.). Podařilo se posílit policii, zlepšit daňové příjmy malých obcí a omezit hazard. Ve zbylých sedmi bodech ale podle starostů vláda zaspala. "Ostatních sedm bodů je podle našeho názoru plněno pomalu, málo nebo vůbec," dodal Schulz. Těchto sedm bodů se týká výkupu kovů, zpřísnění postihů přestupků, drobné kriminality a drog, hygienických norem pro bydlení, vyšší vymahatelnosti práva, změny systému sociálních dávek a zaměstnanosti.

Podle Schulze starostové desatero formulovali před začátkem nepokojů. "Kdyby to vláda začala řešit předtím, mohlo se ušetřit řádově několik nul. Nemuselo se platit 150 milionů za dojíždění pořádkové jednotky z Ostravy," dodal Schulz.
 
Přestože se starostové bránili kritice, že jejich dnešní shromáždění je součástí kampaně před krajskými volbami, forma setkání v zámeckém parku s pódiem a country kapelou svědčila spíš o opaku. Z toho je obvinili také svolavatelé druhého shromáždění, které odpoledne nejsevernější město Česka hostilo.
 
Pod vedením občanského aktivisty Miroslava Brože ho pořádalo sdružení Konexe. Jejich setkání na sídlišti obývaném převážně Romy přilákalo necelou desítku lidí. Proto vyrazili i s transparenty ke šluknovskému zámku, kde je bez konfliktu s účastníky tamního shromáždění rozvinuli před fotoaparáty a kamerami. Protestovali, jak uvedli, proti klientelismu, kriminalitě a rasismu krajských politiků. Podle starostů ve Šluknovském výběžku nejde o romský problém, ale součástí problému jsou i Romové.
 
Z předvolební kampaně starosty obvinila i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. "Bohužel se obávám, že podobných akcí bude teď před volbami přibývat, je to vděčné populistické téma. Považuji to od těchto starostů za nefér, ale zabránit jim v tom nemohu," uvedla ve svém vyjádření pro média.
 
Jí podléhající Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách si od starostů vysloužila spíše shovívavý než přísně kritický názor. "Agentura i přes svou snahu nemůže nabídnout žádná smysluplná východiska a řešení. Nemá potřebné kompetence a její činnost je zaměřena především do oblasti sociální, nikoliv bezpečnosti a zaměstnanosti," napsali starostové ve společném prohlášení. Šimůnková také uvedla, že často její podřízení narážejí na nezájem starostů.
 
Několikaměsíční nepokoje v regionu vloni odstartoval útok několika Romů na příslušníky většiny. Poté vyrazily několik víkendů po sobě do ulic stovky lidí. Situace gradovala v září, kdy policie musela proti davu, kde kromě místních byli také pravicoví extremisté, použít vodní dělo.
 
zdroj: ČTK