Výbuch plynu v Havířově zřejmě způsobil muž, který se chtěl zabít

Za pondělní explozi plynu v domě na Národní třídě v Havířově na Karvinsku je podle policie odpovědný sedmačtyřicetiletý muž. Chtěl spáchat sebevraždu a zažehl unikající plyn. Policie už ho obvinila z obecného ohrožení, řekla dnes ČTK mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková. 

Zraněný muž, který obýval poškozený byt, skončil v péči lékařů popáleninového centra ostravské fakultní nemocnice. Už dnes ale bude převezen do vazební věznice, kde se bude moci doléčit. Za úmyslné obecné ohrožení mu hrozí až osmileté vězení. Muž si podle policie musel být vědom toho, že při zažehnutí nashromážděného plynu nastane výbuch, který může ohrozit život a zdraví lidí. 
    
"Po destruktivním výbuchu plynu došlo k poškození nosné konstrukce obytného domu, ve kterém bylo nejméně 12 lidí a byli v bezprostředním ohrožení života. Jen shodou šťastných náhod, zejména s ohledem na rozsah výbuchu a vzniklou škodu na bytovém domě, nikdo nebyl vážně zraněn, jedna z evakupvaných osob měla drobné zranění," uvedla Viačková. 
    
Podle ní k objasnění výbuchu přispěly nejen zajištěné stopy a výslechy svědků, ale i dopis na rozloučenou. 
    
Majitel nemovitosti, společnost RPG Byty, stále čeká na závěrečnou zprávu statika, kterou by zřejmě mohla mít k dispozici příští týden. Statik určí rozsah oprav a společnost pak vyhodnotí, jak dlouho by renovace měla trvat. Neobyvatelné jsou nyní jen dva byty v nejvyšším patře - jeden, kde vznikl výbuch, a sousední. Podle mluvčího společnosti Petra Handla si lidé ze sousedního bytu zatím zajistili náhradní ubytování a nevyužili k tomu nabídku společnosti. Handl uvedl, že pokud projeví zájem, je firma stále připravena poskytnou jim jiný byt k trvalému bydlení. 
 
zdroj: ČTK