Za nelegální obchody s naftou a benzinem padly vysoké tresty

Ostravský krajský soud dnes uložil tresty od čtyř do 11 let členům gangu překupníků pohonných hmot. Podle soudce šlo o dobře organizovanou zločineckou skupinu. Radomír Vybíral a jeho syn Roman s dalšími komplici způsobili podle rozsudku státu machinacemi s DPH škodu 564 milionů korun. Je to ale pravděpodobně pouze zlomek skutečné škody. Dosahovat by mohla až šesti miliard korun. Rozsudek ještě není pravomocný.

Otec a syn Vybíralové skupinu řídili. Vymysleli systém, jak s pomocí daňového skladu společnosti Čepro zbohatnout na neodvedené dani z přidané hodnoty. Vytvořili síť několika propojených firem. V nich zaměstnali pět svých podřízených kompliců. Vše bylo propracované a pro ztížení případného odhalení dokonce tato "mafie" používala zašifrované mobilní telefony, které nebylo možné odposlouchávat.
 
Radomír Vybíral dostal nejvyšší, jedenáctiletý trest. Navíc musí zaplatit 20 milionů korun. Jeho devětadvacetiletý syn má ve vězení strávit o půl roku méně. Soud v jeho případě nařídil i zabavení veškerého majetku.
 
Přímo na tuto dvojici byl navázaný osmatřicetiletý Tomáš Šenk. Dnes od soudu odešel s desetiletým trestem. Podle rozhodnutí soudce řídil a úkoloval i další členy mafie, vyplácel jim odměny a zpracovával část zmanipulovaného účetnictví. Podle pokynů později svůj podíl převedl na cizince žijícího v Asii. "Chtěl se tak zbavit odpovědnosti za nezákonné transakce," komentoval to soudce.
 
Dvaačtyřicetiletý Evžen Uher by měl ve vězení strávit bez tří měsíců deset let. Jeho spolupracovník, padesátiletý Roman Zezula, s policií a soudem od začátku vyšetřování spolupracoval. Podílel se na rozkrytí mafie. I proto dostal nejnižší, čtyřletý trest. Oba byli podle rozsudku napojeni na Šenka a vykonávali zadané úkoly. Přímo na Vybírala staršího a jeho syna byli napojeni i sedmapadesátiletý Dušan Gajdošík a pětašedesátiletý Jan Hofman. První má ve vězení strávit 9,5 roku, druhý o čtyři měsíce méně. Tito muži měli na starost vyskladňování pohonných hmot z daňového skladu firmy Čepro. Celkem šlo o 457 milionů litrů nafty a benzinu.
 
Sedmičlenná skupina a s ní další lidé, které policie nedopadla, machinace prováděla v letech 2009 a 2010. Podle státního zástupce Karla Kaldy využívali toho, že bylo možné uzavírat obchody uvnitř daňových skladů, což je nyní zakázané. "Do daňového skladu společnosti Čepro nakupovali pohonné hmoty. Uvnitř skladu pak docházelo k účelovým obchodním operacím mezi spřízněnými obchodními společnostmi," uvedl. Podvodníci při prodeji pohonných hmot z daňového skladu státního podniku Čepro dalším odběratelům nezapočítávali do základu pro výpočet DPH spotřební daň.
 
Podle některých expertů se tento případ dá svým rozsahem přirovnat k podvodům s lehkými topnými oleji z poloviny 90. let. Podnikatel Radomír Vybíral býval označovaný konkurenty za hlavu velkého petrolejářského impéria. Obviněn z daňového úniku 160 milionů korun byl už před lety a strávil sedm měsíců ve vazbě. Policie mu ale nic neprokázala.
 
Rozsudek ještě není pravomocný. Odsouzení se odvolali v jednací síni. Státní zástupce si ponechal lhůtu. "Soud uznal všechny naše argumenty," řekl Kalda. Čas na rozmyšlenou si ponechal kvůli dvojici hlavních pachatelů. Pro ně v závěrečné řeči navrhoval tresty 13 a 12 let.
 
zdroj: ČTK