Zámek Fryštát zahajuje sezonu, láká na doprovodný program

Zámek Fryštát v Karviné zahájí v sobotu hlavní návštěvnickou sezonu. Pro zájemce o prohlídku připravil doprovodný program, který nabídne například trubače, průvodkyně v kostýmech, jízdy v kočáru historickým centrem města nebo premiérově ukázku dobových tanců, řekla ČTK mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová. 

Kromě klasických okruhů bude na zámku 11. dubna možné absolvovat také prodlouženou prohlídku panskou oratoří do přilehlého kostela Povýšení svatého Kříže, kde jsou vzácné středověké fresky. 
    
"Součástí programu budou také takzvané oživlé historické obrazy a návštěvníci se v jednotlivých komnatách zámku budou moci setkat na poradě s panem továrníkem, zapojit se do taneční zábavy aristokratické či měšťanské společnosti, zhlédnout odívání, líčení a účesy mladé dámy, zpovzdálí pozorovat mladý milenecký pár nebo si vyslechnout vášnivou debatu nad tématem honitby a lovu," uvedla Swiderová. 
    
Zámek ale v letošní sezoně čeká dočasné omezení provozu, které bude souviset s chystanou renovací fasády budovy. Oprava za zhruba osm milionů korun pravděpodobně potrvá od června do konce srpna. 
    
Zámek Fryštát je od roku 1990 spolu s parkem ve vlastnictví Karviné. Od roku 1994 do roku 1997 byla hlavní budova zámku rozsáhle rekonstruována. Na podzim 1997 byl zámek zpřístupněn veřejnosti a poté bylo zrekonstruováno náměstí, stará radnice a poslední křídlo zámku - Lottyhaus. Renovován byl postupně i park. Celkově bylo proinvestováno přes 550 milionů korun. 
    
Zámek představuje stálou historickou expozici šlechtického bydlení z 16. až 20. století. Jsou v něm exponáty z českých muzeí, některých českých zámků a také předměty zapůjčené Národním památkovým ústavem. V Lottyhausu najdou návštěvníci české umění 19. století, ale vede jím i trasa seznamující návštěvníky s životním stylem šlechty. Loni ho navštívilo 16.000 lidí, tedy o 4000 více než v roce 2013. 
 
zdroj: ČTK