Zveme vás na zámeckou noční prohlídku

Již čtvrtým rokem se brány děčínského zámku ve večerních hodinách otevírají, aby zde mohly ožít postavy z dávné minulosti.K nejvýznamnějším etapám v dějinách děčínského zámku patří zcela jistě konec 17. století, kdy zde vládl hrabě Maxmilián Thun.

Proto se tato perioda stala hlavním námětem oblíbených nočních prohlídek. Maxmilián Thun patřil mezi významné dvořany na dvoře císaře Leopolda I. Plnil pro něj řadu delikátních úkolů, jako byla vyjednávání o jeho sňatku. Do děčínské historie se zapsal zvláště jako iniciátor velké barokní přestavby, při které vznikly nejcennější části zámeckého areálu.
 
„Období konce 17. století je pro představení typu nočních prohlídek velmi zajímavé. Diváci si mohou užít krásné šaty, paruky, šermíře, hostiny a bohatý společenský život. V našem případě je Maxmilián nejlepší volbou protože všechny tyto atributy spojuje. Děčín jeho doby byl jak místem velkolepých stavebních projektů, které dodnes ovlivňují tvář zámku a jeho okolí, tak místem dvorských slavností a důvěrných jednání,“ říká jeden ze spoluautorů scénáře Miloš Vavřička ze Zámku Děčín.
 
Děj nočních prohlídek se točí kolem návštěvy Maxmiliánova mladšího bratra, salcburského arcibiskupa Jana Arnošta, kterou právě bohaté slavnosti doprovázejí. Aby bylo takové představení věrohodné, vyžaduje široké obsazení, včetně například živých zvířat a samozřejmě také početné rekvizity. Noční prohlídky probíhají na zámku již čtvrtou sezonu, jejich scénář se však postupně proměňuje. Základní situace je sice stejná, ovšem každý rok dojde k drobným úpravám. Zejména druhá polovina představení se tak od původní verze poměrně výrazně odlišuje. „Návštěvníci se často ptají, zda je děj situován do konkrétního roku či ke konkrétní události. Při psaní scénáře jsme vycházeli z dochovaných archivních materiálů, například účtů Maxmiliánových hostin. Všechny konkrétní postavy skutečně žily a mohly se v jeden moment na zámku potkat. Nicméně přesná podoba jejich setkání nikde zachycena není, a proto bylo na nás si ji domyslet,“ říká Vavřička.
 
Noční prohlídky se na děčínském zámku konají 29. 7., 5. 8., 12. 8. od 21:30 a 2. 9. od 21:00.

www.decin.cz