Do karvinského kostela byly vloženy dobové i současné dokumenty

Do kopule nad bání rekonstruovaného kostela svatého Marka v Karviné se dnes vrátily dobové dokumenty, které dělníci objevili počátkem června. Přibyly k nim i informace o současnosti města, farnosti, průběhu rekonstrukce kostela či současné fotografie, řekla ČTK mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Dřevěnou schránku, která obsahovala svědectví o dvou posledních rekonstrukcích kostela v letech 1888 a 1926, nahradily tři měděné tubusy. "Vložili jsme do tubusu mimo jiné fotografie dokumentující existenci karvinských kostelů, aktuální fotky z rekonstrukce kostela svatého Marka plus dokumenty od firmy i farnosti, z nichž je patrné, kdo, kdy a jak rekonstrukci prováděl. Náš dopis jsme psali ručně. K tomu jsou v tubusu uloženy platné mince v hodnotě 50, 20, deset, pět, dva a jedna koruna a bankovky v hodnotě 100 a 200 korun. Dali jsme tam i mince platné ještě v době Československa," řekl farář karvinské diecéze Przemyslaw Traczyk.
 
Město dalo do tubusu dopis primátora Tomáše Hanzela příštím generacím, leporelo pro turisty s aktuální mapou centra města, srpnový městský Karvinský zpravodaj a současné fotografie. "Je na nich zámek Fryštát v dnešní podobě po rekonstrukci, náměstí s kašnou a radnicí, jako dokument života doby jedno ze sídlišť v městské části Ráj a oceňovaná zrekonstruovaná městská knihovna. V dopise jsem popsal současnost města velmi stručně včetně problémů v hornictví a zdůraznili jsme, že Karviná je dnes město nejen hornické, ale taky moderní město lázeňské a univerzitní se spoustou zeleně," uvedl Hanzel.
 
Dokumenty v zapečetěných tubusech byly vloženy do horní kopule kostela. Dělníci je pak před zraky desítek lidí spolu s křížem usadili na báň kostela.
 
Kostel svatého Marka starý 240 let stojí v parčíku v ulici Karola Sliwky v městské části Fryštát. V posledních letech byl kvůli špatnému stavu využíván minimálně. Býval otevřen například při dnech evropského dědictví.
 
"Letos farnost získala evropské dotace na jeho komplexní rekonstrukci. Práce začaly v dubnu, skončí v říjnu a přijdou na zhruba čtyři miliony korun," uvedla Swiderová. Po renovaci kostela by ho farnost ráda využívala více než doposud. Pro kostel už jsou připraveny tři nové zvony, a to Svatý Marek, Svatý František, jehož jméno je odvozeno podle sloužícího biskupa Františka Václava Lobkowicze a papeže. Na třetím zvonu pojmenovaném Svatý Florián budou vyryta data všech velkých požárů ve Fryštátu. Zároveň by měl být symbolem ochrany před ohněm. Zvony budou ladit se zvony v kostele Povýšení svatého Kříže u zámku a oba kostely v centru města budou společně zvonit nedělní poledne. Nové zvony budou vysvěceny 13. září.
 
zdroj: ČTK