Na zámku v Karviné bude vystavena kopie Ďáblovy bible

Na zámku Fryštát v Karviné si budou moci zájemci od pátku prohlédnout jedinou existující kopii známé středověké knihy Codex Gigas nazývané též Ďáblova bible. Jediná maketa byla vyrobena na zakázku u příležitosti knižní výstavy v Olomouci a její cena je odhadována na půl milionu korun, řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

"Až do 14. prosince bude mít město půjčenu jedinou existující kopii této rozměrově největší světové knihy napsané patrně v podlažickém klášteře ve 13. století, ale odvezené Švédy za třicetileté války," připomněla mluvčí.
 
Kopie bible bude k vidění zdarma vždy od úterý do neděle. Zájemci si ji budou moci rovněž osahat. "Desky jsou vyrobeny z přírodní hovězí kůže, každý list váží 250 gramů. Rozměry jsou identické s originálem, celková váha je 78 kilogramů. Okopírováno je 210 stran, které jsou ve 105 složkách. Zdobení je téměř identické s originálem," popsala maketu mluvčí.
 
Už na čtvrtek je na zámku od 17:00 plánováno setkání s majitelem kopie a jedním z jejích hlavních tvůrců, knihařem Jiřím Foglem. Promítat se bude také film ze zákulisí práce na kopii, která by měla být na zámek přivezena dnes odpoledne.
 
Vstupy na výstavu do prostor galerie v přízemí zámku budou možné každou půlhodinu vždy od úterý do pátku od 10:00 do 16:00, o víkendech pak ještě o hodinu déle. Zámek Fryštát se přes zimní období neuzavírá a vždy o víkendech je možné si prohlédnout hlavní návštěvnické okruhy. Celoročně od úterý do neděle je přístupný i Lottyhaus, kde jsou umístěny sbírky českého umění z Národní galerie.
 
Codex Gigas (Obrovská kniha) je největší rukopisná kniha světa. Ve středověku byla přirovnávána k sedmi divům světa. Do knihy je latinsky vepsán text nejen celé bible, ale i Kosmova kronika česká či zaklínadla. Originál knihy s 624 stranami je uložený ve Švédsku, které ji získalo jako kořist za třicetileté války v 17. století.
 
Lidový název Ďáblova bible získal rukopis díky postavě čerta vyobrazené na jedné z jeho stránek. K obrázku se váže legenda, podle které ďábel pomohl neobyčejně rozsáhlý text sepsat mnichovi za jedinou noc. I přes tuto pověst nebyl Codex Gigas nikdy zatracen inkvizicí, ale naopak se stal středem zájmu učenců i milovníků umění a kuriozit.
 
zdroj: ČTK