Ostravský superpočítač se jmenuje Anselm, podle nejstaršího dolu

Superpočítač IT4Innovations, který bude v Ostravě pracovat například pro oblasti nanotechnologií nebo biomedicíny, se ode dneška jmenuje Anselm. V areálu Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) ho pokřtili zástupci vlády, Moravskoslezského kraje, města a školy, kteří tak zároveň symbolicky zahájili jeho provoz.

Název byl zvolen podle nejstaršího uhelného dolu na Ostravsku. Důl Anselm pochází z roku 1830. Své jméno získal v roce 1843, kdy ho koupili Rothschildové. Jméno vymýšleli lidé v soutěži, přišlo do ní přes 6000 návrhů, například Hlubina myšlení, Centrální mozek lidstva nebo Matrix.
 
Autorem vítězného návrhu je Ondřej Dýšek z Prahy. Řekl, že ho inspiroval superpočítač ve Španělsku postavený v gotickém kostele. "Mně se líbila ta spojitost historická a nové technologie, takže jsem hledal nějaké historické jméno, které by se vázalo tady k regionu. Zadal jsem první důl, a to už bylo vlastně ono. Takže vcelku jednoduché," řekl Dýšek.
 
Rektor VŠB-TUO Ivo Vondrák řekl, že chtěli vybrat jméno, které navazuje na tradici a historii Ostravy. "Právě doly a šachty jsou něco, co je pro Ostravu typické. A protože je to série jmen, které budeme muset vyhledávat, tak se nám to moc líbilo. Navíc Anselm, který je tím hlavním jménem, má i návaznost historickou v tom smyslu, že to byl filozof, myslitel, který žil na počátku druhého tisíciletí," řekl Vondrák.
 
Anselm se řadí mezi nejvýkonnější počítače ve střední Evropě, jeho výkon je srovnatelný s 3900 běžnými notebooky. Zatím přitom jde jen o první, menší část výsledného superpočítače, takzvaný malý klastr. Po dokončení za dva roky bude superpočítač patřit mezi sto nejvýkonnějších strojů světa.
 
"Je to obrovská šance nejen pro naše výzkumné týmy. Superpočítač bude sloužit české vědě a evropské vědě. Je to věc, která se dneska využívá ve všech oborech. Je to víceméně obrovská laboratoř, kterou tady dneska spouštíme," řekl rektor Vondrák.
 
Podle ministra školství Petra Fialy představuje superpočítač velkou šanci pro celý region. "Vzniká zde významná výzkumná infrastruktura, která má evropský potenciál, a je to vhodné doplnění mapy výzkumu České republiky, která je hodně soustředěná do dvou hlavních center, Prahy a Brna," řekl Fiala.
 
Anselm bude sloužit k práci v oblasti nanotechnologií, při vývoji nových léčiv, ve strojírenství nebo v automobilovém průmyslu a dopravě. Mluvčí projektu Klára Janoušková uvedla, že mezi prvními výpočty jsou například tvarové optimalizace součástek letadel nebo vývoj složení jaderného paliva. Na Anselmu už začíná pracovat přes 40 výzkumných týmů. "Vzhledem k tomu, že je provoz superpočítače hrazen z veřejných prostředků, musí týmy prokazovat kvalitu svých záměrů v přísné vědecké soutěži," uvedl ředitel Národního superpočítačového centra IT4Innovations Martin Palkovič. Vědci, kteří uspějí, využívají superpočítač zdarma, provozní náklady na jednu hodinu jeho plného vytížení činí asi 8000 korun.
 
Projekt Národního superpočítačového centra IT4Innovations má hodnotu dvou miliard korun. Jeho součástí je i stavba budovy centra za zhruba 193 milionů korun, v níž pak bude celý superpočítač i všechny výzkumné aktivity, které s ním souvisejí. VŠB-TUO získala na projekt 1,8 miliardy korun z evropských fondů.
 
zdroj: ČTK