Prestižní soutěž IT SPY startuje: Devátý ročník opět hledá nejlepší diplomové práce

Autoři diplomových prací z českých i slovenských univerzit se mohou hlásit do devátého ročníku prestižní soutěže IT SPY. Ta každoročně vybírá ty nejlepší IT projekty v oboru IT, které na akademické půdě vznikly. Studenti díky IT SPY získají důležité kontakty, možnost snáze se prosadit i na mezinárodním poli a převést své projekty do praxe. Soutěž je zároveň skvělou možností pro firmy a investory, kteří mohou zachytit nápady s potenciálem, podpořit jejich rozvoj a získat nové zaměstnance.   

Vzhledem k dlouhodobému nedostatku kvalifikovaných pracovníků v oboru IT je vyhledávání talentů již na školách cestou, kterou se vydává stále více společností. „Firmy se v posledních letech učí lepší spolupráci s vysokými školami, a to jak v podobě společných projektů s výzkumnými tymy, tak především prací s konkrétními talentovanými jedinci formou diplomek či stále častěji i bakalářek,“ dodává Tomáš Krátký, spoluorganizátor soutěže a Research and Development Director ve společnosti Profinit.

Obrovský potenciál diplomových prací dokládá i vítězný projekt loňského ročníku soutěže. Jiří Matyáš z brněnského VUT přinesl řešení úspory kapacity baterie v běžných zařízeních úpravou obvodů, díky níž by se spotřeba elektrické energie mohla snížit až o 80 %. Projekt s využitím v celosvětovém měřítku Jiří Matyáš rozvíjí i v doktorském studiu, své výsledky ale již úspěšně prezentoval například v Kalifornii.

Úroveň absolventských prací hodnocených v IT SPY každý rok roste, a k maximálnímu využití všech projektů s potenciálem rozvoje je třeba akademickou sféru s praxí ještě více propojit. Potřebu dlouhodobé spolupráce mezi firmami a jednotlivými fakultami vysokých škol potvrzuje i prof. Mária Bieliková, předsedkyně poroty a děkanka Fakulty informatiky a informačních technologií ze Slovenské technické univerzity v Bratislavě, která je spolupořadatelem letošního ročníku IT SPY. „Dobrý nápad je jen začátkem, který sám o sobě úspěch nezaručí, a studenti často nevědí, jak ho správně prodat. Proto vítáme užší spolupráci s technologickými firmami, které mohou nápady s potenciálem včas rozpoznat i podpořit.“

Studenti díky IT SPY dostanou jedinečnou příležitost vyzkoušet si své prezentační dovednosti před odbornou porotou složenou z českých a slovenských akademiků a zástupců technologických firem. Vítěz, který kromě akademického uznání získá také 1000 eur na další rozvoj projektu, bude vyhlášen začátkem prosince na slavnostním finálovém večeru. Loňský ročník soutěže hodnotil 1700 prací z 16 českých a slovenských univerzit, většina z nich odrážela nejaktuálnější trendy computer-science, ať už šlo o strojové učení, analýzu pohybu osob nebo globální varovný systém před tsunami.