Z Dolu Paskov se už do karvinských šachet přemístilo 160 horníků

Celkem 160 horníků se už od počátku října přemístilo z Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku, který chce těžební společnost OKD zavřít, na jiné její doly na Karvinsku. Jde o čtyři čelbové kolektivy, přípraváře, kteří razí důlní chodby k zpřístupnění uhelných zásob. ČTK to dnes řekl mluvčí OKD Marek Síbrt. Na Dole Paskov stále pracuje přes 2500 lidí. 

OKD také pokračuje v postupném snižování počtu pracovníků dodavatelských firem. "Zatímco v roce 2012 pracovalo v OKD průměrně přes 4500 zaměstnanců dodavatelských firem, v září letošního roku šlo o zhruba 2900 pracovníků kontraktorských firem," uvedl Síbrt. Toto snižování stavů se přitom na tuzemském trhu práce příliš neprojeví. Zhruba 85 procent zaměstnanců dodavatelských firem totiž tvoří občané Polské republiky a 13 procent Slováci. 
    
Společnost OKD patří firmě NWR, kterou ze dvou třetin vlastní mezinárodní investiční skupina BXR. V té má zhruba poloviční podíl český podnikatel Zdeněk Bakala. 
    
Plánované zavření dolu je součástí úsporných opatření, které společnost NWR začala letos dělat kvůli špatným hospodářským výsledkům. Pokud firmě nepomůže stát, chce Důl Paskov zavřít ke konci roku 2014. S tím nesouhlasí odboráři, podle nichž je tam v podzemí minimálně 20 milionů tun kvalitního černého uhlí. Chtějí, aby firma pokračovala v těžbě, nebo důl jen zakonzervovala, tedy udržovala v takovém stavu, aby se v něm mohlo v budoucnu zase těžit.
    
"Některé kolektivy už z Paskova přecházejí na Karvinsko. Na dole se připravuje sociální program," řekl dnes předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík. Odboráři i zástupci OKD už dříve řekli, že doufají, že se z Paskova na Karvinsko podaří přesunout většinu horníků. Pytlík připomněl, že aby mohl vlastník důl zavřít, musí mít navíc souhlas ministerstva průmyslu a obchodu a báňského úřadu. 
    
Síbrt upřesnil, že dva paskovské kolektivy našly uplatnění na Dole Darkov, jeden na Dole Karviná v lokalitě Lazy a jeden na Dole ČSM. Šlo podle něj o zaměstnance, kteří na svém původním pracovišti nebyli v současnosti potřeba. "Některým zaměstnancům se zkrátila vzdálenost dojezdu do zaměstnání, protože jde o zaměstnance bývalého Dolu Dukla, kteří navíc mají zkušenosti s prací v karvinské části revíru. K přesunům zaměstnanců dochází vždy po vzájemné dohodě a konzultaci s odbory," uvedl mluvčí OKD. 
    
Havířovský Důl Dukla je zatím posledním zavřeným dolem OKD. Když tam v roce 2007 končila těžba, na úřad práce či do předčasného důchodu odešlo asi 300 z 1600 zaměstnanců. Ostatní získali práci na jiných pracovištích OKD. V Moravskoslezském kraji je nyní v evidenci úřadů práce přes 82.500 uchazečů o zaměstnání, jejich podíl činí 9,8 procenta. 
    
Důl Paskov je posledním funkčním dolem v ostravské části Ostravsko-karvinského revíru, všechny ostatní byly postupně uzavřeny. Kvůli horším podmínkám je těžba v dolech na Ostravsku oproti karvinským technologicky náročnější i finančně nákladnější. Sloje jsou tam totiž nižší, a navíc nejsou uloženy rovnoběžně, ale lámou se pod různými úhly. Přístup k nim je tak podstatně těžší a těžba se prodražuje. Horníci také pracuji v těžších podmínkách, protože se doly hůř větrají a je v nich vyšší teplota. Důl Paskov tvoří lokality Staříč a Chlebovice. 
    
V OKD pokračuje vyjednávání o nové kolektivní smlouvě na roky 2014 až 2018. Nyní je v rukou zprostředkovatele, kterému už odboráři i vedení firmy předali všechny podklady. Zprostředkovatel by měl svůj návrh předložit nejpozději 14. října. 
 
zdroj: ČTK