Zneužili zcizené doklady i platební karty. Policie po pachatelích stále pátrá

Vloupání do bytu či domu je pro jejich majitele vždy velkou psychickou zátěží. Přidá-li se k tomu navíc zcizení a zneužití dokladů, stává se z vloupání opravdu nepříjemná záležitost, která neutichá velmi dlouho. Že není radno podceňovat krádež dokladů, dokazuje také nedávné vloupání do bytu na Praze 4, kdy byla majitelce letos v červnu z bytu ukradena značková kabelka společně osobními věcmi a doklady. Zloději následně zneužili nejen platební karty majitelky v několika obchodech, ale také její osobní doklady ke sjednání půjčky. Při platbě zcizenou kartou v jednom z obchodů zachytila bezpečnostní kamera dvě ženy, po jejich totožnosti policie stále pátrá.  

Případ tak potvrzuje trend vloupání poslední doby, kdy cennou kořistí jsou především doklady či data. „V nedůkladně zabezpečených bytech a domech dnešní zloděje nezajímá plazmová televize či obraz, ale často menší a nenápadný lup. Oblíbené jsou laptopy, tablety a další malá elektronika, hotovost, ale také různé dokumenty či doklady, které umožní zlodějům jejich následné zneužití, například pro poskytnutí úvěru, půjčky či nenávratné vypůjčení drahé věci, kterou následně obratem zpeněží,“ varuje Ivan Pavlíček ze společnosti Next, která se zabývá zabezpečením domácností. „Stále častěji se také setkáváme se skutečností, že lupiči cíleně ve vykrádaných bytech hledají data. Z mnoha nezabezpečených notebooků nebo chytrých zařízení se totiž snadno mohou dostat k velmi citlivým a zneužitelným informacím nebo třeba do internetového bankovnictví. A pokud se jim podaří zcizit zároveň i telefon, mají pak elegantní přístup i k autorizaci transakcí,“ dodává odborník z Nextu.

Okamžité ohlášení krádeže dokladů či dat je často problematické, zejména v případě vykradení, kdy majitelé většinou zjišťují škody postupně a může zde vzniknout delší časová prodleva. To platí také, pokud zjistí krádež až po několika dnech, například při návratu z dovolené. Vyplatí se tedy svoji domácnost důkladně zabezpečit. Obecně platí, že zloději odolají pouze certifikované bezpečnostní dveře. Důležité je také neopomíjet zamykat, a to nejen při odchodu, ale také v době, kdy jsme doma. Zloději rádi loupí právě v době, kdy jsou majitelé doma, protože se zvyšuje pravděpodobnost úspěšného lupu drobností, kabelky, dokladů, hotovosti či klíčků od auta a podobně.